30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Zorlu Enerji, Gaz Türbinlerinin Bir Kısmını ABD’ye Sattı

ANKARA (Enerji Portalı) – Zorlu Enerji, yaklaşık 370 megavat kapasiteli gaz türbinlerinin bir kısmını ABD’ye sattıklarını açıkladı.

Zorlu Enerji tarafından yapılan açıklamada; “Türbinlerin bir kısmını da önümüzdeki aylarda satacağız. Bunlar verimsiz santrallerimiz. Amerika bunları alıyor ve yenilenebilir enerji santrallerinde yedekleme (back up) santral olarak kullanıyor. Amerika’da o kadar çok yenilenebilir enerji yatırımı yapılıyor ki, enerji arz güvenliğinin kesintisiz sağlanması için gaz santralleri yedek olarak kullanılıyor.” diye belirtildi.

“Doğal gaz santralleri back up (yedek) santral olarak kullanılıyor.”

Türkiye’de verimsiz çalışan doğal gaz santrallerinin çoğunu yurt dışına sattıklarını söyleyen Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

Yenilenebilir enerji kesintisiz arz noktasında tam güvence vermediği için ABD gibi ülkeler rüzgar ve güneş enerjisine yatırım yaparken mevsimsel olaylardan şebekenin etkilenmemesi adına verimsiz santralleri satın alıyor. Bir rüzgar santralinden şebekeye verilen elektrikte hava şartlarından dolayı anlık problem oluştuğunda bizden aldıkları doğal gaz santralleri devreye girmek için hazır bekliyor. Böylece bu santraller yenilenebilir enerjinin çalışması için sistemin bel kemiğini oluşturuyor. Amerika’da o kadar çok yenilenebilir enerji yatırımı yapılıyor ki, enerji arz güvenliğinin kesintisiz sağlanması için bizden giden doğal gaz santralleri back up (yedek) santral olarak kullanılıyor.”

“Doğal gazdan tamamen çıkıyoruz. Ağırlıklı olarak yenilenebilir enerjiye odaklanacağız.

Yeni bir santral yatırımı yapmaktansa bu şekilde verimsiz çalışan santralların çok daha düşük bir maliyetle kurulduğunu belirten Ak, “Ankara, Kayseri, Bursa, Yalova ve Lüleburgaz’daki 370 megavat kapasiteli verimsiz santralleri bu şekilde satıp doğal gazdan tamamen çıkıyoruz. Bunların tamamı 20-25 yıllık verimsiz santrallerdi. Daha fazla işletmenin de mantığı yok. Bu santrallerdeki gaz türbinlerimizi geçtiğimiz süreçte parça parça sattık. Bir kaç ay içerisinde kalan türbinlerimizin de satışını tamamlayacağız. Ağırlıklı olarak yenilenebilir enerjiye odaklanacağız.”

Türkiye’nin yenilenebilir enerjideki kapasitesini hızla arttırıp doğal gazdaki kapasitesini koruması lazım.”

Türkiye’nin de kendi arz güvenliğini sağlamak için enerji üretiminde kullandığı kaynakları çeşitlendirdiğini ve arz güvenliğini sağlamaya yönelik adımlar attığını söyleyen Sinan Ak, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’nin yıllık enerji tüketiminin önümüzdeki süreçte artmasını bekliyoruz. Ekonomideki tüketim eğilimine bağlı olarak elektrik tüketimi de yükselecek. Özellikle Yeni Ekonomik Program’a (YEP) göre her yıl yüzde 5 büyürsek bu tüketimimiz yıllık 400 milyar kilovatsaate çıkıyor. Orada da puant ihtiyacımız 10 bin megavat civarında. Planlanan yatırımlar devreye girse bile bu ihtiyacın karşılanması zor. Eğer nükleer santral 2023’te devreye girmeyecekse bunu ikame edecek alternatif bir şeyler yapılması gerekiyor. O yüzden Türkiye’nin yenilenebilir enerjideki kapasitesini hızla arttırıp doğal gazdaki kapasitesini koruması lazım. Aksi takdirde arzda sorun oluşacaktır.”

Doğal gaz yatırımcıları farklı seçeneklere yöneliyor…

Zorlu Enerji, geçtiğimiz yıl Trakya Gaz Dağıtım A.Ş., Gazdaş Gaziantep Doğalgaz Dağıtım ile Rotor Elektrik Üretim A.Ş. ve Zorlu Rüzgar Enerjisi Üretimi A.Ş.’nin satışı için iki bankaya yetki vermişti.

Şirket, ayrıca İsrail ve Rusya’ya daha önce doğal gaz çevrim santrallerini taşımıştı. Diğer yandan AKSA’nın gaz türbinlerini Afrika’ya taşıması ve Alarko’ya ait Kırklareli Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali projesinde kurulu gücün yarıya düşürülmesi ve ardından bir yıl çalıştırmayacağız açıklaması sektörde yaşanan bazı önemli gelişmeler olarak kaydedildi.

Kaynak: Hürriyet

1 Yorum

  • Yılmaz Özmen dedi ki:

    Ciddi bir projem var.Res,leri rüzgarın olmadığı zamanlarda dahi çalıştıran bir projem var. Fakat finansal nedenlerden dolayı bu projemi hayata geçiremiyorum.Ilgilenen yatırımcısına duyuruyorum.Tel.05523296658

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.