30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Zorlu Doğal Elektrik Üretim Kızıldere-V Jeotermal Enerji Santrali’ni yapacak

Zorlu Doğal Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Denizli ili, Sarayköy ilçesi sınırları içerisinde Köprübaşı, Karataş ve Sazak mahalleleri mevkiinde Kızıldere-V Jeotermal Enerji Santrali (JES)‟nin yatırımı planlanmaktadır.

Kızıldere-V Jeotermal Enerji Santralinin toplam kurulu gücü 50 MWe olup, hedeflenen kurulu gücün Binary Sistem teknolojisi ile elde edilmesi planlanmaktadır.

“Binary Çevrim” (İki Akışkan Çevrimli) sisteminin esası jeotermal akışkanın hiç bir şekilde flashing edilmeden, buharından, gazından ve suyundan ayrıştırılmadan doğrudan doğruya elektrik üretim amaçlı olarak sistemin ısı eşanjörüne verilip, bu akışkanın enerjisini ikincil akışkana aktarıp direkt olarak re-enjeksiyona gittiği bir sistemdir. Santralin faaliyeti sırasında kullanılması planlanan maksimum jeotermal akışkan miktarı 2600 ton/saat‟tir.

Jeotermal enerji santralinde üretilmesi hedeflenen yıllık enerji miktarı 350 GWh/yıl olup, üretilecek enerjinin 154 kV gerilime sahip enerji iletim hattı ile enterkonnekte sisteme verilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında yapımı ve işletilmesi planlanan santral sahası 50.673 m 2 ‟lik alanda konuşlandırılacaktır. Santralin işletilmesine hammadde olan yeraltında bulunan jeotermal kaynağın yeryüzüne çıkarılması ve geri basılması için toplamda 14 adet jeotermal kuyu açılması planlanmaktadır.

Kızıldere-V JES Projesi kapsamında inşaat öncesi hazırlık ve gerekli izinlerin alınması, gerekli tasarım işlemlerinin tamamlanması 22 aylık bir sürede, santral alanı ve borulama işlemlerini de kapsayan inşaat işlemlerinin 38 aylık bir süre zarfında olmak üzere, işletme öncesi dönemin toplam 60 ayda bitirilmesi planlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.