30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ziraat Bankası’nın Düşük Faizli Kredisindeki Enerji Alanları

ANKARA (Enerji Portalı) – Bugün yayımlanan Resmi Gazete’de “T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği” yayımlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan 2020/4 numaralı T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği” bir çok alanı kapsıyor.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği”nde yer alan enerji ile ilgili ifadeler şunlardır:

Tebliğin ikinci bölümü olan “Özellikli İndirim Kriterleri”nde yer alan ifade:

MADDE 4 – (10) Jeotermal, yenilenebilir, atık enerji kullanımı özellikli kriterinden yararlanılabilmesi için, işletmenin enerji ihtiyacının, jeotermal ve/veya güneş, rüzgar, biyokütle vb. yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak sağlanması ve/veya başka bir faaliyetin sonucu olarak ortaya çıkan atık enerjinin (yüksek ısılı buhar, atık sıcak su vb.) işletmede kullanılabilir enerjiye dönüştürülmesi suretiyle karşılanması gereklidir.

Tebliğin üçüncü bölümü olan “Kredilendirme Konuları ve Teknik Kriterler”de yer alan ifade:

Arıcılık

MADDE 9 – (2) Arıcılık kapsamında kullandırılacak yatırım kredileri; arılı kovan, polen kapanlı yeni kovan (boş), elektrikli çit sistemi, bal süzme makinesi, bal dolum ve paketleme makinesi, polen kurutma ve temizleme, kek hazırlama makineleri alımı, iki yüz adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık yapan üreticiler için jeneratör, güneş enerji sistemi, arıcı barakası veya karavanı alımı, yüz adet ve daha fazla sayıda arılı kovana sahip ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılara; ana arı üretimi için jeneratör, güneş enerji sistemi, çiftleştirme kovanı veya kutusu (en az bin adet) ve arıcı barakası veya karavanı alımı, bombus arısı yetiştiricileri için, bina yapımı ve tadilatı, raf sistemleri, ilgili alet ve ekipman alımı ile diğer yatırım giderlerini kapsar.

Tarım makineleri (traktör ayrık)

MADDE 21 – (2) Sabit süt sağım tesisleri, tam otomatik süt sağım makinaları (sağım robotları) ve sabit güneş enerjisi sistemlerinde zirai kredilendirme belgesi yerine işletme bazında düzenlenen deney raporu esas alınır.

Yenilenebilir enerji kaynakları

MADDE 32 – (1) Tarımsal faaliyette bulunan üreticilerin, yukarıda belirtilen üretim konularında kendi üretim kapasiteleriyle uyumlu olmak kaydıyla, elektrik ihtiyaçlarını yenilenebilir enerji kaynaklarından (güneş ve biyokütle) üretmek için gerekli olan tesis ve alet-ekipman alımı konularındaki kredi talepleri Karar kapsamında ilgili üretim konusu içerisinde değerlendirilecektir.

İlgili tebliği indirmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.