30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Zinober Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Nedir?

    Zinober minareli, Cinnaber olarak da tanınmaktadır. Çok fazla cıva içeriği ile cıvanın en önemli cevherlerinden olan sülfür grubu zehirli bir mineraldir. Rengi parlak ve kırmızımsı olan bu taş kahve ve gri tonlarında da bulunur. Bünyesinde fazlaca civa bulunduran bir taştır.

    Bileşimi %86,2 Hg, %13,8 S’dir. Trigonal sistemde kristallenir. Kahverengi veya siyah oksidasyon ile kurşun gri rengi gösterir. Kırmızı rengi ile tanınır.  Elektriği iletmeyen bir yapıya sahiptir.

    Genellikle;pirit, antimonit, realgar bazen de sfalerit ve arsenopiritle beraber görülür. Kral suyunda derişik alkali sülfitlerde çözünür.

Nasıl Keşfedilir?

    Volkanik aktivite ve sıcak su kaynaklarının yakınındaki sedimanter kayaların kırık ve çatlaklarında pirit, stibnit, realgar ve kalsedon, kalsit,kuvars, barit gibi gang mineralleri ile bulunabilir.   
    Sıcak su kaynakları ve genç volkanik kayaçların yakınında damar dolguları veya serpinti halde ve plaser yataklarında bulabilir. Mükemmel prizmatik dilinimli, ikizli, rombik veya kısa prizmatik ya da kalın levhamsı kristalli veya som, kabuğumsu ya da granül şeklinde görülür.

Nerelerde Bulunur?

    Türkiye’de Karaburun’dan Niğde’ye doğru uzanan hat üzerinde görülür. Uşak Banaz, İzmir Ödemiş Karaburun, Manisa Alaşehir, Balıkesir Savaştepe, Konya Sızma, Biga Bodulköy ve Aksaray’da oluşumları mevcuttur. Dünya’da ise en önemli cıva yatakları İspanya, Yugoslavya, ABD, İtalya ve Rusya’dadır.

Kimyasal Bileşimi: HgS

Kristal Sistemi: Hegzagonal

Kristal Biçimi: Kristalleri rombohedral veya kalın levhamsı, ayrıca kısa prizmatik, genellikle masif, ince taneli

İkizlenme: {0001} olağan

Sertlik: 2.0 – 2.5

Özgül Ağırlık: 8.09 – 8.187

Dilinim: {1010} mükemmel

Renk ve şeffaflık: Kırmızı-kahverengimsi kırmızı; şeffaf-yarı şeffaf, opağa yakın

Çizgi Rengi: Kan kırmızı-kahverengimsi kırmızı

Parlaklık: Yarı metalik

Ayırıcı Özellikleri: Rengi, çizgi rengi, yüksek özgül ağırlığı ve mükemmel dilinimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.