30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yüzer Nükleer Enerji Santralinden 10 Milyon kWh Elektrik Üretildi

ANKARA (Enerji Portalı) –  Rosatom, Sibirya’nın en kuzey doğu kesiminde yer alan Chukotka ağına yüzer nükleer enerji santralinden ilk 10 milyon kilowatsaat (kWh) elektrik gücünün sağlandığını açıkladı.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un bir parçası olan Rosenergoatom Şirketi’nin bir projesi olan yüzer nükleer santralden ilk 10 milyon kWh elektrik gücünü, 19 Aralık 2019 tarihinde şebekeye bağlandığından bu yana Chukotka Özerk Bölgesi’nin izole ağına verdi.

Tesis bölgedeki elektrik ihtiyacının beşte birini karşılayacak…

Chukotka Özerk Bölgesi’nin geneli ve Pevek kenti için güvenilir bir enerji kaynağı olan yüzer nükleer santral, elektriğe olan talebin arttığı bu bölgedeki elektrik ihtiyacının beşte birini karşılayacak.

Rosenergoatom A.Ş. Yüzer Nükleer Güç Santralleri İnşaat ve İşletme Müdürü Vitaliy Trutnev, “Yüzer nükleer santral tarafından sağlanan elektrik, gelecekte Chukotka’daki altın, bakır ve diğer doğal kaynak madencilik şirketlerinin büyümesini kolaylaştıracak. Ayrıca, yüzer nükleer santral, Kuzey Denizi Güzergâhının altyapısındaki kilit unsurlardan biri olacaktır. 2020 yılı için ana hedefimiz, tesisin üretime alınmasıdır.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.