30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yüzer GES’lerde Ya Su Yüzeyi Donarsa?

ÇİN (Enerji Portalı) – Donma sıcaklıkları sırasında soğuk iklimlerde bulunan yüzen bir PV sistemine ne olur? Tesis nasıl ele alınır ve bu olumsuz iklim koşullarıyla ne tür riskler ilişkilendirilebilir?

Çin’de invertör üreticisi olan Sungrow şirketi gölün su yüzeyinde bulunan ve yüzeyin %90’ını kaplayan 500 kW’lık Güneş Enerjisi Santraline (GES) sahip. Yüzer GES, Kuzeydoğu Çin, Heilongjiang Eyaleti’nde bulunuyor ve bu bölgede sıcaklık kışın -20’lere ulaşabiliyor. Göl suyunun donduğu bu zamanlarda şirket PV sistemine ne olduğunu açıkladı.

Sungrow Floating sistem çözüm departmanı yöneticisi Kane Wang, konu hakkında “Göl her yıl Kasım ayından Mart ayına kadar yaklaşık dört ay donuyor. Göl suyunun donma döneminde tüm PV dizisi donmuş oluyor.” dedi.

Wang, buz tabakasının daha kalın olduğu yerde sıkışabileceğini ve yükselebileceğini ve yüzen PV sisteminin buz tabakasının yüzeyine sabitlendiğini belirtti ve şunları ekledi:

“Özel koşullar altında donma döneminde kurulum gerekiyorsa, önce ilgili buz kırma planı benimsenecek ve buz inşaattan önce kaldırılacaktır. Aynı zamanda, yüzer dizi üzerindeki yüzen buz ve don kabarmasının etkisi, ankraj sistemi tasarımında dikkate alınmalıdır.

O halde yüzer sistem için teknik gereksinimler daha önemli. Örneğin, tasarımda daha büyük bir kaldırma-ağırlık oranı göz önünde bulundurulmalıdır ve yüzen gövde, her alandaki kar yükü farkına göre esnek bir şekilde ayarlanabilir.

Yapı tasarımının ayrıca don kırılmasının etkisini de hesaba katması gerekiyor. Bu, tüm dizi yapısının donmaya direnmek için yeterli güce sahip olması gerektiği ve bir dizi donma testi ve sıcaklık döngüsü testi ile doğrulanması gerektiği anlamına gelir.”

Kaynak: PV-magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.