30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yüzde Yüz Güneş Enerjili Araç 2019’da Tanıtılacak

Gelişen teknoloji ile Alternatif Enerji kaynaklarına yönelimi arttırıyor. Üstelik kullanım alanlarıda sürekli gelişiyor. Hollandalı girişim firması Lightyear tarafından projesi geliştirilen ve Yüzde yüz güneş enerjili olması beklenen araç 2019’da tanıtılacak.

Hybrid ve Elektrikli araçların gündemde olduğu her geçen gün fosil yakıtlı araçlara olan ilginin düştüğü günümüz dünyasında Güneş Enerjisinin kullanım alanları gelişmeye devam ediyor. Güneş Panellerinde artık tarlaları görmek çok normal gelirken başarılı çatı uygulamaları, Şeffaf otoyollar hatta Şeffaf Solar Tuğlalar’dan sonra hareketli ürünlerin’de güneş enerjisinden faydalanabileceğini anlıyoruz.

Aslında bu teknoloji uzay teknolojisine çokta uzak değil. Uzayda çeşitli amaçlarla gönderilen uydular ilk kalkış hareketlerini fosil yakıttan sağlasada  uzayda yeniden doldurmak mümkün olmadığından pek çok uydu zaten enerjisini güneşten sağlamaktaydı.

Aslında yıllardır konuşulsada %100 güneş enerjisi araçların prototipte öteye geçebildiğini malesef görememiştik. Özellikle çok sayıda Üniversitede benzer girişimler yapılmış Teknoloji uyarlarmış ancak seri üretime geçmesi söz konusu olamamıştı.

İşte Hollandalı Lightyear bu konuya farklı bir açıdan bakarak %100 Güneş enerjili aracı seri üretime geçirebileceğine dair işaretler veriyor. Konuyla ilgili pek çok uzman görüşüne göre güneş enerjisi ile çalışan otomobiller hem pratik değil, hem de seri üretilmesi çokta olası değil. Ancak Lightyear yöneticileri gücünü güneşten alan ve 400-800 kilometre menzili olan otomobiller üretmenin mümkün olabileceğini vurguluyorlar.

Lightyear’ın 2019 yılında ilk güneş enerjili aracını tanıtması bekleniyor. Üstelik güneş enerjisinin araçlarda kullanılmasını düşünen tek firma Lightyear da değil. Henüz tam %100 Güneş enerjisine dayandırılmasa da alışageldiğimiz markaların bu konuda Ar-Ge yatırımları olduğu kulaklara çalınıyor. çok değil daha 5-10 yıl öncesinde Hybrid araçların ortaya çıkışında yada günümüzde %100 elektrikli araçların yaygınlaşmasında atılan adımlar bize Güneş enerjili araçlarında çok geçmeden yollarda olabileceğini ispatlıyor nitelikte.

Kanalıma Abone Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.