30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yüzde 60 Yerli Hyundai i20’nin Seri Üretimine Başlandı

KOCAELİ (Enerji Portalı) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hyundai i20 otomobilinin seri üretimine başlanmasına ilişkin, “Üretilen i20 otomobillerinin yerlilik oranı yüzde 60’ın üzerinde.” dedi.

Kocaeli’nde bulunan Hyundai fabrikasında i20 otomobilinin seri üretim başlaması nedeniyle bir tören düzenlendi. Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Güney Kore ile kadim dostluğunun, kan kardeşliğinin ve coğrafi mesafeyi ortadan kaldıran sarsılmaz insani bağlarının olduğunu belirtti.

Varank, yıllık yaklaşık 240 bin adet üretim kapasitesi ve 1,7 milyar dolarlık ihracat hacmiyle Hyundai Assan’ın ülkedeki ihracatçılar arasında ilk 5’te yer aldığına değinerek, şunları söyledi:

“Birazdan açacağımız üretim hattı, 27 aylık sıkı çalışmanın ve 194 milyon dolarlık bir yatırımın ürünü. Yılda yaklaşık 85 bin adet i20 üretilecek. Böylece tek başına bu fabrika, dünyadaki i20 üretiminin yaklaşık yüzde 50’sini karşılayacak. Bu üretimin yüzde 90’dan fazlası başta Avrupa olmak üzere ihraç edilecek. Burada üretilen i20 otomobillerinin yerlilik oranı yüzde 60’ın üzerinde, elbette bu oran zamanla daha da artacak.”

Törende konuşan Güney Kore’nin Ankara Büyükelçisi Choi Hong Ghi, “Yeni i20 modelinin piyasaya sürülmesiyle Hyundai Türkiye fabrikasının ileriye doğru bir sıçrama yapacağını umuyor ve Kore ile Türkiye arasındaki ekonomik iş birliğini genişletmek ve geliştirmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

TOGG!

Türkiye’nin Otomobili’ni üretecek fabrikanın temelinin 18 temmuzda atıldığını hatırlatan Varank, şunları ekledi:

“Tedarikçi seçimlerinin büyük bölümü tamamlanmış durumda. TOGG’un tedarikçileri arasında, daha önce hiçbir ana üreticiyle çalışmamış çok parlak girişim, start-up var. Bu firmalar yeni ve özgün işlere imza atıyor. Örneğin, otomobilimizin kamerasını, akıllı yaşam teknolojileriyle etkileşimini ve artırılmış gerçeklik teknolojisi gibi yüksek katma değerli işlerini, gencecik Türk girişimleri üstleniyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.