30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Kullanan İlk ve Tek Belediye!

GAZİANTEP (Enerji Portalı) – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yenilenebilir enerji santrallarine yenilerini ekleyerek Türkiye’de %100 Yenilenebilir Enerji kullanan ilk ve tek belediye olma hedefini açıkladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi daha yaşanabilir bir çevre için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey İlçesi Bağlarbaşı mevkiinde Güneş Enerji Santrali inşasına başladı.

2017 yılında birinci etabı tamamlanan santralin ikinci etabı hizmet vermeye başladı.

>> 1 milyon 700 bin kilowattlık ikinci etapta,
>> 100 kilowatt gücünde, 10 adet inverter ve
>> 275 watt gücünde 3 bin 960 polikristalin panel kullanıldı.

İkinci etabın tamamlanmasıyla beraber yılda 2 megawatt yani 3 milyon 400 bin kilowatt elektrik üretme kapasitesine çıkan Bağlarbaşı Güneş Enerji Santrali, 2 bin 40 ton karbondioksitin doğaya salınımını engelleyerek yaklaşık 186 bin ağacı kurtarmış olacak.    

15 megawatt’lık GES yolda…

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi çevreci yatırımlarıyla ön plana çıkarken yenilenebilir enerji konusunda hedef olarak kurumun elektrik tüketimini yüzde 100 yenilebilir enerjiden karşılamak olarak belirledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, bu hedefi yakalamak için 2015 yılından itibaren

  • 2 megawattlık Güneş Enerji Santrali,
  • 1 megawattlık Biyogaz Enerji Santrali

yapımı gerçekleştirirken yeni uygulama projelerine devam ediyor.

Enerji tesislerine yenilerini eklemek amacıyla Büyükşehir:
>> Şahinbey İlçesi Deredüzü mevkiinde
>> 483 abone için
>> Toplamda 15 megawatt
>> Yani 25 milyon 500 bin kilowattlık Güneş Enerji Santrali
yapılması için uygulama projeleri hazırlıklarını sürdürüyor.

Hazırlanan çalışmalar tamamlandıktan sonra Büyükşehir, tüm elektrik tüketimini yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarından üreten Türkiye’de ki ilk ve tek belediye olacak.

2 yorum

  • sedat gerger dedi ki:

    Peki böyle bir durum mümkün ise şimdiye kadar neden bütün türkiyede bu uygulanıp diş ülkelerin PETROLÜNE GAZINA BAGIMLI KALDIK VE TONLARCA PARAMIZI DIŞ ÜLKELARA KAPTIRDIK . AKIL ALMIYOR.

  • Ayhan Düz dedi ki:

    Sedat bey, böyle bir yatırım yapmanın maliyeti ne kadar biliyor musunuz? Sizin bir bütçeniz olduğu gibi Belediyenin de bir bütçesi var ve bu bütçe içinde kalmak zorunda. Memura, işçiye maaş, yola asfalt, vb zorunlu işlerden sonra kalan para ile yatırım yapar. Bu GES yatırımınında geri dönüşü 6-7 yıl. Hayat o kadar basit değil; keşke olsa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.