30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yüz Ölçümünün Yüzde 71,6’sı RES Proje Sahası Olarak Tahsis Edilen Karaburun TBMM Gündemine Taşındı

İZMİR (Enerji Portalı) – TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, yüzölçümünün yüzde 71’i 6 firmaya Rüzgar Enerji Santrali (RES) proje sahası olarak tahsis edilen İzmir’in Karaburun İlçesi’ni Bakan Kurum’a sordu.

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, eşsiz doğal güzelliklere sahip olan, ancak yüzölçümünün yüzde 71’i 6 firmaya Rüzgar Enerji Santrali (RES) proje sahası olarak tahsis edilen İzmir’in Karaburun İlçesi’ni TBMM gündemine taşıdı.

Karaburun’daki RES’ler, taş ocakları ve balık çiftlikleri nedeniyle doğanın zarar gördüğünü, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan yurttaşların büyük mağduriyet yaşadığını vurgulayan Polat, “İlçede geçimini kıl keçileri ile sağlayan vatandaşlarımız, RES’ler nedeniyle hayvanlarını otlatacak alan bulamamakta ve ilçeyi terk etmektedirler.” dedi.

Bu projelere verilen onaylarda olumsuz etkilerin dikkate alınıp alınmadığını soran Polat, RES’lerin tarım alanları, hayvanlar ve insan sağlığına etkileri konusunda araştırma yapılıp yapılmadığını sordu.

CHP’li Polat, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, İzmir’in Karaburun ilçesinde Tunç (Bronz) çağına tarihlenen bazı bulguların ve aletlerin Manastır Köyü yakınlarındaki Çakmaktepe höyüğünde bulunmasıyla birlikte Karaburun’un çok eski bir yerleşim yeri olduğunun kanıtlandığını anımsattı. Tarihi ile kültürel turizmin, berrak koyları ile yaz turizminin merkezlerinden biri olan Karaburun’da ayrıca hayvancılık ve tarım yapıldığını ifade eden Polat, şöyle devam etti:

“Ancak plansız yapılan taş ocakları, rüzgar gülleri ve balık çiftlikleri sebebiyle Karaburun’un eşsiz doğası zarar görmekte, tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan vatandaşlarımız mağdur olmaktadır. Karaburun Kent Konseyi tarafından hazırlanan rapora göre, 415 kilometrekarelik Karaburun’un yüz ölçümünün yüzde 71’i, 6 firmaya Rüzgar Enerji Santrali (RES) proje sahası olarak tahsis edilmiştir. Bunun da yarımadanın neredeyse tüm dağlık alanlarını kaplayacak ölçüde olduğu aynı raporda belirtilmektedir. Yarımadada RES yatırımı planlanmayan tek bölge ise yüzde 13’lük alana yayılan Bozdağ (Akdağ) kütlesidir. Raporda yer alan bilgilere göre, Ege’nin denizden en hızlı yükselen bölgesi olarak bilinen bu dağ kütlesinde yerleşimin mümkün olmadığı görülmektedir.”

Karaburun’da kurulan RES’ler nedeniyle kıl keçisi yetiştiriciliği yapan halkın büyük bir mağduriyet yaşadığına değinen Polat, önergesinde şu sorulara yer verdi:

  • RES kurulumu öncesinde ve sonunda yöredeki tarım faaliyetlerine ilişkin etki analizi yapılmış mıdır? Yapılmış ise bunların sonuçları nelerdir? RES’lerin tarım faaliyetine vermiş olduğu zarar var mıdır? Var ise bunlar nelerdir? Özelde Karaburun’da, genelde ülkemizdeki RES’lerde bu tür zararlı faaliyetlere rastlanmış mıdır?
  • RES’lerin kurulduğu bölgede nesli tükenmekte olan hayvanlar ve endemik bitki türleri var mıdır? Varsa bunlar hangileridir? Bu türlerin kurtarılması için yapılan çalışmalar nelerdir?
  • İzmir’de yapılmış ya da proje aşamasında olan RES’lerden, Sit Alanı veya Özel Çevre Koruma Alanı içinde olan var mıdır? RES’ler yapılırken doğanın, doğal hayatın tarım ve hayvancılığın korunması için yaptığınız herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?
  • Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle genelde ülkemizde, özelde ise İzmir’deki maden ocağı,  kalker ocağı ve kırma-eleme tesisi sayısı kaçtır? Kaçı proje aşamasındadır? Bu tür tesislerin kurulmasına onay verilirken bölgede tarım ile geçinen vatandaşların gelir kaynakları ve faaliyetleri dikkate alınmadığı yolundaki iddialar gerçeği yansıtmakta mıdır?
  • Bakanlığınızın artan taş ocaklarının sayısı ve çevreye verdiği zararlarla ilgili olarak aldığı önlemler var mıdır? Alınan önlemler çerçevesinde söz konusu tesislere son üç yıl içinde kesilen cezalar ve yaptırımlar nelerdir?
  • Ekosistemi korumak için Bakanlığınız tarafından yapılan denetimleri sıklaştırılmak suretiyle hangi caydırıcı yaptırımlar uygulanmıştır ve/veya uygulanacaktır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.