30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yuvacık RES Projesi’ni Mahkeme İptal Etti!

KOCAELİ (Enerji Portalı) – Gölcük’te kurulması düşünülen Rüzgâr Enerji Santrali ile ilgili olarak Gölcük Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin itirazı ile proje iptal edildi.

Dernek; İznik ilçesinin Körödün Tepe, Çiftlik Tepe, Çamlı Tepe, İşaret Tepe, Kayacık Tepe, Aktaş Tepe, Tarla Tepe, Dede Tepe, Kurtili Tepe, Akdam Tepe, Çamlıca Tepe ve Sivri Tepe Mevkii’nde Yuva Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret Şirketi tarafından yapılması planlanan Yuvacık Rüzgar Enerji Santrali Projesi revizyonu ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen çevresel etki değerlendirmesi olumlu kararının iptali istemiyle Bursa 3. İdari Mahkemesi’ne dava açmıştı. Görülen davada, projenin iptal edilmesine hükmedildi.

“Kurulması planlanan bölge kuşların göç yolunda ve kuş türlerinin çok zengin olduğu bir yer.”

Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyeleri, İÜC Orman Fakültesi, Orman Mühendisi YTÜ Çevre Bölümü Mühendisi, İTÜ Çevre Bölümü Mühendisi tarafından imzalanan bilirkişi raporunda, kuşların göç yolundan ve kuş türlerinin çok zengin olduğu bölge tanımlaması yaptı. 78 farklı kuş türünün tespit edildiği raporlandı. Santralin kuş türleri üzerinde olumsuz etki yapılacağı ifade edildi. Hava akımları açısından olumsuz etkiler yapacağı ifade edildi.

Raporda, ağaçlara zarar vereceği bunun su kaybı ve kuraklığa neden olacağı ifadesine de yer verildi. Bu projenin 37 bin 881 ağacın kesilmesine neden olacağı belirtildi. Proje sahasının incelenmesi neticesinde yatırım içinde belirlenen sahanın Eriklitepe Tabiat Parkı ile Beşkayalar Tabiat Parkı’na oldukça yakın mesafede olduğuna dikkat çekilerek lisans sahasının bir kısmının Eriklitepe Tabiat Parkı ile çakıştığı görülmektedir denildi.

“ÇED ve Ekosistem raporunun alandaki biyoçeşitlilik anlamında ciddi eksiklikler ve hatalar içeriyor.”

Sonuç ve kanaat olarak da raporda:

“ÇED raporunun ilgili yasa ve yönetmeliklere göre hazırlanmış olduğu ancak ÇED ve Ekosistem raporunun alandaki biyoçeşitlilik anlamında ciddi eksiklikler ve hatalar içerdiği ÇED olumlu kararının biyoçeşitlilik bakımından uygun olmadığını, korunması gereken Beşkayalar ve Eriklitepe Tabiat Parklarının korunması açısından ÇED olumlu kararının uygun olmadığı, bölgenin yoğun ormanlık olması nedeniyle önemli noktada ağaç tahribatlarına yol açacağı, ülkemizdeki orman varlığının yeterli olmadığı bu nedenle var olan ormanların korunmasının toplumun sağlığı ve geleceği açısından çok önemli olduğu, dolayısıyla RES’lerin orman alanlarının dışında veya orman ağacının yetişmediği orman sınırlarının üzerindeki yükseltilerde kurulması gerektiği görüş ve kanaatine varılmıştır.” diye kaydedildi.

Kaynak: Mavi Kocaeli Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.