30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yusufeli HES ile Milli Bütçeye 1 Milyar 250 Milyon TL Katkı

ARTVİN (Enerji Portalı) – Yusufeli barajı ülkemizin vizyon projelerinden olmakla birlikte 275 metre yüksekliği ile çift eğrilikli beton kemer kategorisinde ülkemizin en yüksek ve dünyanın 3. yüksek barajı olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Ağustos 2019 tarihinde baraj inşaatını ziyaret ederek ‘Muhteşem Bir Eser Ortaya Çıkıyor’ değerlendirmesi, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin 30 Temmuz 2019 tarihinde barajda yaptığı incelemede “Zor coğrafi koşullar altında böyle bir mega projeye imza atıyoruz. Belgesellik ve mühendislik harikası projedir.” değerlendirmesinde bulunduğu ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün göz nuru, gurur abidesi, ülkemizin vizyon projelerinden Yusufeli Barajı inşaatında çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Toplam 4 milyon m3 gövde hacmine sahip barajda gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedefleniyor.

Yusufeli Barajı ve HES

Yusufeli Barajı ve HES tesisinin kurulu gücü 558 MW ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon KWh/yıl dır. Santral Binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları planladığı şekilde devam ediyor. Ayrıca enerji santralinde elektromekanik parçalarının montajlarına da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak başlandı.

Gövde yüksekliği 190 metreye ulaştı!

Günümüz itibarı ile barajımızda 2.642.095 m3 beton dökülerek gövde betonunda %66 gerçekleşme sağlandı. Baraj, 190 metre yükselmiş durumda. (Günlük ortalama beton dökümü 4.400 m3)

Yusufeli Barajı ve HES Projesi İnşaatında günlük maksimum 7.850 m³ baraj gövde betonu dökülerek rekor seviyeye ulaştı. Bu miktar 1.000 mikser betona eşdeğer olup; bu miktar beton ile 200 adet konut yapılabilir.

Yusufeli barajı 100 katlı bir gökdelen yüksekliğindedir

Yusufeli Barajı 275 m gövde yüksekliği ile Eyfel Kulesinden 25 metre kısa. Barajın gövdesi 100 katlı bir gökdelen yüksekliğindedir. Yusufeli Barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabilir.

Proje ile yaklaşık 650 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılanacak…

Bununla birlikte Yusufeli Barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile her biri 120 m² 5 katlı 10.000 konut yapılabilir. Yusufeli Barajının tamamlanması ile milli bütçeye yıllık 1 milyar 250 milyon TL katkı sağlayacaktır. Proje ile yaklaşık 650 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanacak.

Çoruh’ta taşkın riskini de azaltılacak

Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacak. Diğer taraftan Çoruh nehrinin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehrinde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.