30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi İçin Bölge Halkı Taşınıyor!

ARTVİN (Enerji Portalı) – Artvin’de yapımı devam eden Yusufeli Barajı’nın devreye alma çalışmaları kapsamında ilçe merkezi ve dört köyü yeni bir yerleşim yerine taşınmasına karar verildi.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden ve tamamlandığında 270 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı’nın, ilçe merkezi ve dört köyü sular altında bırakmaması için yerleşim yerlerinin taşınmasına karar verildi. 150 yıllık tarihinde altı kez yer değiştiren bölge halkı, yedinci kez başka bir yere yerleşmek zorunda kaldı.

İlçe merkezi ve dört köyün sular altında kalacağı Yusufeli’nde yaklaşık 5 bin konut, 270 işyeri ile 9 bin 430 dönüm arazi proje alanı kapsamına girecek. 68 yıllık yerleşim yerlerinden Yansıtıcılar mevkiinde kurulacak yeni yerleşim yerine taşınmak için bölge hakkı gönülsüz de olsa hazırlıklarına başladı…

“Umarım yeni yerleşim yeri güzel bir ilçe olur.”

Yusufeli’ne veda edeceklerini anlatan Osman Aksu, “Umarım yeni yerleşim yeri güzel bir ilçe olur. Gördüğümüz kadarıyla güzel çalışmalar oluyor. Güzel bir ilçe olacak. İnşaAllah evimiz de kurulur, işimizi de kurarız, güzel bir yaşam sürdürürüz.” dedi.

Yusufeli halkının yerleşim yerini terk edecek olması nedeniyle mağduriyet yaşayacağını dile getiren Serkan Duman, “Yusufeli halkı mağdur ama bize yüzyılın yeni ilçesi sözü verildi. Onun için bizim gözümüz arkada değil, güzel bir ilçe olacağına inanıyoruz.” diye düşüncelerini ifade etti.

Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Özdemiroğlu, “Devlet eliyle iskan yapılıyor. Hak sahipliğiyle ilgili olarak Yusufeli ilçesindeki 150 esnafımıza iş yeri çıkmadı. Şuan ilçe merkezinde 400’e yakın esnafımız var, 150 tanesi yeni yerleşim yerinde hak sahibi değil. Daha ortada bir plan, proje yok, biz de o arkadaşlarımıza iş yeri çıkmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden olan Artvin’deki Çoruh Nehri üzerinde kuruluyor…

Türkiye sınırları içerisinde 410 kilometrelik uzunluğa sahip Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden olan Artvin’deki Çoruh Nehri üzerinde 2013 yılında temeli atılan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santral (HES) Projesi, yapımı tamamlandığında çift eğrilikli kemer beton köprü kategorisinde Çin’deki 292 ve Gürcistan’daki 272 metre gövde yüksekliğindeki barajlardan sonra Dünya’nın en yüksek üçüncü barajı olacak.

Türkiye kendi özkaynakları ve mühendisleri projeyi gerçekleştiriyor…

Türkiye’nin kendi özkaynakları ile tamamı Türk mühendisler tarafından inşa edilen baraj projesinde 3 bin kişi vardiyalı olarak 24 saat çalışıyor. Gövde yüksekliği 100 katlı bir gökdelene eşdeğer olacak Yusufeli Barajı’nda Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol veya 120 metre karelik 60 bin adet konutun inşa edilebileceği 4 milyon m3 beton kullanılacağı öngörülüyor.

2130 milyon m3 su depolanıp 558 MW güç elde edilebilecek…

2019 yılının yarısından itibaren su tutulmaya başlanarak 2130 milyon m3 su depolanacak olan Yusufeli Barajı’nda, 2020 yılında ise elektrik üretimine geçilecek.

2,5 milyar liraya mal olacağı tahmin edilen Yusufeli Barajı’nda 558 MW kurulu güce sahip hidroelektrik santral kurulacak. Bu güç ile 650 bin nüfuslu bir şehrin enerji ihtiyacı karşılanabiliyor.

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Çoruh Nehri Üzerindeki Hidroelektrik Santraller Bütçeye Önemli Miktarda Katkı Sağladı!

Aydın: “Hidroelektrik Enerji Üretim Kapasitemiz 99 Milyar kWh”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.