30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yusufeli Barajı ve HES, Yıllık 1888 GWh Enerji Üretecek

ARTVİN (Enerji Portalı) – Yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon KWh/yıl olacak olan Yusufeli Barajı’nın 225 metre yüksekliğe ulaştığı ve böylece bitmesine 50 metre kaldığı açıklandı.

Ülkemizin gururu olan Yusufeli Barajı aynı zamanda geleceğe güvenle bakmamızın da başlıca sebepleri arasında yer alıyor.

Dar vadideki gizli hazine Yusufeli Barajı ülkemizin vizyon projelerinden olmakla birlikte 275 metre yüksekliği ile çift eğrilikli beton kemer kategorisinde ülkemizin en yüksek ve dünyanın 3. yüksek barajı olacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Ağustos 2019 tarihinde baraj inşaatını ziyaret ederek ‘Muhteşem Bir Eser Ortaya Çıkıyor’ değerlendirmesi, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin 30 Temmuz 2019 tarihinde barajda yaptığı incelemede “Zor coğrafi koşullar altında böyle bir mega projeye imza atıyoruz. Belgesellik ve mühendislik harikası projedir.” değerlendirmesinde bulunduğu ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün göz nuru, gurur abidesi, ülkemizin vizyon projelerinden Yusufeli Barajı inşaatında çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor.

2,5 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık enerji ihtiyacı karşılanacak

Yusufeli Barajı ve HES tesisinin kurulu gücü 558 MW ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon KWh/yıl dır. Santral Binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları planladığı şekilde devam etmektedir. Yusufeli Barajının tamamlanması ile milli bütçeye yıllık 1 milyar 500 milyon TL katkı sağlayacaktır. Proje sayesinde yaklaşık 2,5 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık enerji ihtiyacının karşılanması sağlanacaktır.

Son 50 metre!

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yaptığı açıklamada, “Ülkemizin vizyon projesi Yusufeli Barajı bugün itibarı ile 3 milyon 400 bin m3 beton dökülerek gövde betonunda % 85 gerçekleşme sağlandığını belirterek, barajımız 225 metre yüksekliğe ulaşmış olup son 50 metre kalmıştır.” dedi.

Not: Günlük ortalama beton dökümü 4.400 m3 yapılıyor.

 Yusufeli Barajı ve HES Projesi İnşaatında günlük maksimum 7.850 m³ baraj gövde betonu dökülerek rekor seviyeye ulaşmıştır. Bu miktar 1.000 mikser betona eşdeğer olup; bu miktar beton ile 200 adet konut yapılabilir.

Eyfel Kulesinden sadece 25 metre kısa…

Yusufeli Barajının 275 m gövde yüksekliği ile Eyfel Kulesinden 25 metre kısadır. Barajın gövdesi 100 katlı bir gökdelen yüksekliğindedir. Yusufeli Barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabilir.

Bununla birlikte Yusufeli Barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile her biri 120 m² 5 katlı 10.000 konut yapılabilir.

Çoruh Nehrinde oluşabilecek taşkın riskini azaltacak!

Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacaktır. Diğer taraftan Çoruh nehrinin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehrinde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.