30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Yusufeli Barajı 100 Katlı Bir Gökdelen Yüksekliğindedir”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Yusufeli Barajı ve HES Projesinde çevresel faaliyetlerde gelinen seviye, yeniden yerleşim alanlarında ki çalışmalar ve devam eden çalışmaların istişare ve değerlendirme toplantısı DSİ Genel Müdürlüğü Namık Kiper toplantı salonunda 19 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Yusufeli Barajı ve HES Projesinde çevresel faaliyetlerde gelinen seviye, yeniden yerleşim alanlarında ki çalışmalar ve devam eden çalışmaların istişare ve değerlendirme toplantısı DSİ Genel Müdürlüğü Namık Kiper toplantı salonunda 19 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın başkanlığında yapılan toplantıya Genel Müdür Yardımcımız Oğuz Kasap, Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkanı Hasan Eler, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanı Ayhan Koçbay , DSİ Artvin 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, Daire başkan yardımcıları ile yüklenici firma temsilcileri ve ilgili personel katıldı.

Toplantının açılışında Genel Müdür Mevlüt Aydın kısa bir değerlendirme konuşması yaptı. Türkiye’nin vizyon projelerinden biri olan Yusufeli Barajında çalışmaların devam ettiğini belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın:

“Dünyanın sayılı büyük barajlarını inşa ediyoruz. Yeni rekorların altına imza atıyoruz. Tamamlandığında 275 metre yüksekliği ile Ülkemizin birinci, Dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı inşaatında gövde beton dökümü hızla devam etmektedir. Türkiye’nin en yüksek barajı olma ünvanını eline alacak olan Yusufeli Barajı’nda gövde dolgu çalışmalarında bugün itibari ile 70 metre yüksekliğe ulaşılmıştır.” dedi.

Yusufeli Barajı ve HES

Yusufeli Barajı temelden yüksekliği 275 m olup, çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Ülkemizin birinci, Dünyanın üçüncü en yüksek barajıdır. Tesisin kurulu gücü 558 MW olup; yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kWh/yıl’dır.  5 Yılda Proje Kendi Maliyetini Çıkarmaktadır. Yusufeli Barajı genelinde şu an için yaklaşık % 65’lik fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı DSİ Genel Müdürlüğünce inşa edilmekte olan Yusufeli Barajı ve HES Projesinde şu an itibariyle baraj gövde betonu dökülmesi çalışmaları devam etmektedir. Bilindiği üzere 10 Temmuz saat 23.00 ’da Barajımızın gövde beton dökümüne başlanmıştır. Barajda şu an itibariyle lider bloklarda 70 metre yüksekliğe ulaşılmıştır.

Yapılan programlama da gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedeflenmekte olup, sözleşmeye göre iş bitim tarihi 04.04.2021’dir.

‘’Yusufeli Barajı 100 Katlı Bir Gökdelen Yüksekliğindedir’’

Yusufeli Barajı 275 metre gövde yüksekliği ile Eyfel Kulesinden 25 metre kısadır. Barajın gövdesi 100 katlı bir gökdelen yüksekliğindedir. Yusufeli Barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabilir.

‘’Günde 7000 Metreküp Beton Dökülecek’’

Yusufeli Barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile her biri 150 m² 100.000 konut yapılabilir. Yusufeli Barajının tamamlanması ile milli bütçeye yıllık 220 milyon dolar katkı sağlayacaktır. Proje ile yaklaşık 650 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.