30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yunanistan Kamu Kurumu PPC, 4 Adet RES’e Ortak Oldu

YUNANİSTAN (Enerji Portalı) – Yunanistan devlet elektrik kuruluşu olan Public Power Corporation (PPC) ve AVAX’ın alt kuruluşlarından olan Volterra arasında 69,7 MW’lık dört adet rüzgar enerjisi santralinin ortak geliştirilmesi ve işletilmesi konusunda anlaştı.

Etoloakarnania bölgesindeki iki 16 MW’lık rüzgâr çiftliği halihazırda 98 EUR/MWh tutarında bir besleme primi (FiP) ile faaliyete geçti.

Viotia bölgesindeki diğer iki rüzgar santralinden 46 MW’lık kurulu güce sahip olan tesis 56,45 EUR/MWh; 10,8 MW’lık kurulu güce sahip olan tesis ise 98 €/MWh prim ile üretime paylaşması planlanıyor.

PPC Renewables to acquire 45% stake in 4 Volterra’s wind farms in Greece
Şekil 1: Ortak Olunan RES’lerin Konumu (Sarı ile işaretli alanlar)

PPC CEO’su Manolis Panagiotakis, bu anlaşmanın, şirketin 2030 yılına kadar yenilenebilir enerjilerden elektrik üretiminin 15 katına ulaşmasını ve kurulu kapasitesini 2022 yılına kadar yenilenebilir enerjiden 600 MW’a çıkarmasını hedefleyen stratejik planını desteklediğini söyledi.

Volterra CEO’su Panos Nikou, şirketin yeşil enerjiyi teşvik etmek için istekli olduğunu belirterek, Yunanistan’daki en büyük enerji şirketi ile yapılan bu anlaşmanın Volterra’nın planını hızlandıracağını belirtti.

PPC Yenilenebilir Enerji Santralleri, toplam 153 MW kurulu güce sahip 20 rüzgar santrali, 17 küçük hidroelektrik santrali (SHPP) ve 28 güneş enerjisi santrali işletiyor.

Volterra, 340 MW kurulu güce sahip yenilenebilir enerji santrallerinin işletilmesini veya yapımını gerçekleştiriyor.

Kaynak: Balkan Green Energy News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.