30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yumurtanın Faydalarında Yeni Bir Keşif: Lityum İle Enerji Depolama!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası bir araştırma ekibi, yumurta kabuklarının üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda, protein yönünden zengin lif zarına sahip kabukların çok iyi bir enerji depolama yeteneğine sahip olduklarını keşfetti.

Uluslararası bir araştırma ekibi, yumurta kabuklarının üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda, protein yönünden zengin lif zarına sahip kabukların çok iyi bir enerji depolama yeteneğine sahip olduklarını keşfetti. Araştırmacılar, kalsiyum karbonattan oluşan kabukları sulu olmayan ve lityum içeren elektrolit içinde yaptıkları deneyde ortaya çıkan batarya hücresinin 1000’den fazla şarj/deşarj döngüsü boyunca %92’lik bir kapasite tutma özelliğine sahip olduklarını tespit etti.

Forschende charakterisieren die Morphologie des Eierschalenmaterials mithilfe eines Rasterelektronenmikroskops. (Foto: Daniel Messling, HIU/KIT)

 Yumurta kabuklarındaki kalsiyum karbonat ile lityum arasında gerçekleşen bu uyum ile araştırmacılar, düşük maliyetli olacak şekilde lityum bazlı bataryalarda kullanabilmenin yollarını araştırmaya başladılar.

Helmholtz Enstitüsü Ulm’dan Prof. Maximilian Fichtner, “Şaşırtıcı şekilde doğal maddelerin, elektrokimyasal depolama özelliklerinin muhteşem olduklarına dair örnekleri keşfetmemiz gün geçtikçe artıyor.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir