30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yüksek Faturaları Düşürmenin En İyi Yolu: Kombi Yenilemek!

Isıtma sistemlerinden olan kombi sadece kullanıldığı mekanı ısıtmayla kalmıyor, her an sıcak suya ulaşmanızı da sağlıyor. Güvenliğiniz için 8-10 yılda bir cihazın değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü eski cihazlar sürekli arıza çıkararak ek masraflar getiriyor. Aynı zamanda verimi de düşüren bu durum daha fazla yakıt tüketmesine, dolayısıyla daha fazla fatura ödenmesine sebep oluyor. Farklı modellerle karşımıza çıkan cihazlar konvansiyonel ve yoğuşmalı kombiler olarak iki temel sınıfa ayrılıyor. Bu da kafa karışıklığına yol açabiliyor. Yeni bir kombi satın almayı düşünüyor ama karar veremiyorsanız; hangi model ne gibi avantajlar sağlıyor, gelin beraber göz atalım…

Hermetik Kombi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Konvansiyonel cihazlardan olan bu model yanması için ihtiyacı olan havayı dışarıdan alır ve kullanıldığı alanda baca gereksinimi duymaz. Bu cihaz dış duvara yakın konumlandırılarak bacası dışarıya yönlendiriliyor. Sıklıkla mutfak ve balkona monte edilen bu tür, çift cidarla tasarlanan bacaya sahiptir. İç içe geçirilmiş iki borudan biri yanma havasını alırken, diğeri atık gazı tahliye etmeye yarar. Bacalı sisteme göre daha güvenilir olan bu cihazlar konut yapılarında daha çok kullanılıyor. Bu kombiyi balkonunuza monteleyecekseniz donma riskine karşı mutlaka bir dolap aracılığıyla soğuktan korumanız gerekiyor.

Eviniz Isınırken Cebiniz Üşümesin!

Özellikle kış aylarında doğalgaz faturaları bir kara deliğe dönüşebiliyor. Faturayı görür görmez yaptığınız ilk iş cihazın derecesini düşürmek ise endişe etmeyin yalnız değilsiniz. Geleneksel kombi kullanan pek çok insan kabarık faturaları görünce aynı tepkiyi veriyor. Eski sistemlerin kullanıldığı modeller yakıtı daha fazla tüketerek bütçenizi sarsmasın ve yerini yoğuşmalıya bıraksın. En iyi kombi sıklıkla kullanılan yoğuşmalı kombidir. Geleneksel cihazı yoğuşmalı ile değiştirerek tasarrufa bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Enerji tasarrufu sağlayan bu cihaz aynı zamanda daha verimli çalışarak yüksek performans sağlar. Eviniz aynı derecede ısınırken daha az fatura ödemek istemez misiniz? Özel bir sistemle dizayn edilen bu cihazlar baca gazında bulunan buharı sıvıya dönüştürüp tekrar radyatörlere gönderir. Bu sayede enerji kaybını minimuma indirerek enerjinin buharlaşıp uçmasının önüne geçer. Teknolojinin en son yenilikleriyle tasarlanan bu cihaza evinizde yer açarak uzun vadede büyük kâr edebilirsiniz. Konvansiyonel kombi fiyatları daha uygun olsa da yoğuşmalı olan modeller sağlayacağı %20’ye yakın tasarrufla aradaki fiyat farkını kısa zamanda size geri kazandırır. Doğalgaz Olmayan

Bölgelerde Kombi Kullanmak Mümkün

Yaşadığınız yere doğalgaz gelmemiş olabilir. Alt yapı çalışmalarının uzun sürede sağlanıyor olması, bir sokak mesafeyle bile doğalgaza erişiminizi engelleyebiliyor. Soba ya da elektrikli ısıtıcılarla sadece ısınma ihtiyacınızı karşılarken, sıcak suya erişmek için de termosifon gibi cihazlar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bunlar güvenlik açısından tehlike yaratırken aynı zamanda sizleri zahmetli bir ısınma süreciyle uğraştırıyor. Sıcak su ve ısınma ihtiyacınız için ayrı ayrı ürünlerle uğraşmanıza gerek yok.  Hemen LPG’li bir cihaz edinerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Her biri ayrı gider kalemi olan bu karışıklığa son vermek için üretilen LPG’li kombiler doğalgaza da dönüştürülebiliyor.

Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Cihazınız eskisi kadar evinizi ısıtmıyor, alışmadığınız sesler çıkarıyorsa dikkat edin. Isıtıcınız ömrünü tamamlıyor olabilir. Ne kadar kaliteli olursa olsun her şeyin olduğu gibi cihazların da bir ömrü olduğunu unutmamak ve mutlaka yenisiyle değiştirmek gerekir. Her mevsim kullanacağınız cihazı doğru seçmeniz, beklediğiniz performansa ulaşmanızı sağlayacaktır. Enerji tüketimini minimuma indirebilmek için ihtiyaç duyduğunuz ısıya eriştirecek güçte bir cihazı seçmelisiniz. Isıtılacak alanın genişliğine göre belirleyeceğiniz bu kriter doğrultusunda sizin için en doğru olan ürüne ulaşabilirsiniz. Aradığınız o cihaz şimdi parmaklarınızın ucunda, bir tık uzağınızda! Kalitenin adresi Koçtaş’ta onlarca farklı kombi modelleri arasından aradığınızı bulabilir, uygun fiyat avantajlarıyla hemen sahip olabilirsiniz. Beko, Baymak, Demir Döküm ve Blyss gibi sektörde öncü kombi markalarına en kolay en uygun şekilde ulaşmanın yolu Koçtaş’tan geçiyor. Haydi o halde, Koçtaş’a uğrayın sımsıcak bir kışa hazır olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.