30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yukarı Kaleköy Barajı ve HES Çin’de En İyi Proje Ödülünü Aldı

BİNGÖL (Enerji Portalı) – Bingöl’in Solhan ilçesinde Murat Nehri üzerinde kurulan ve 2018 yılında işletmeye alınan Yukarı Kaleköy Barajı ve HES projesi, Çin’de düzenlenen yarışmada en iyi proje seçilerek birinci oldu.

Çin’de düzenlenen Uluslararası Büyük Barajlar Komitesi (ICOLD) ve İspanya Büyük Barajlara Komitesi (SPANCOLD) tarafından düzenlenen Uluslararası 8. Silindirle Sıkıştırılmış Barajlar Kongresinde En iyi Proje Ödülünü Yukarı Kaleköy Barajı aldı.

Ödül töreninde Yukarı Kaleköy Barajı’nın” En iyi Proje” birincilik ödülünü DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan’a takdim edildi.

Ayrıca düzenlenen ödül töreninde DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan katılımcılara Türkiye’de DSİ tarafından yapılan geçmişten günümüze baraj projeleri ve tecrübeleri konusunda sunum gerçekleştirerek, düzenlenen oturumda bilgilendirme yaptı.

454.595 kişinin elektrik ihtiyacı buradan karşılanıyor…

Öte yandan Bingöl’in Solhan ilçesinde Murat Nehri üzerinde kuruldu ve 2018 yılında işletmeye alınan Yukarı Kaleköy Barajı ve HES’in ortalama 1.504.710.000 kilovat saat elektrik üretimi ile 454 bin 595 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilme imkanına sahip.

Sadece konut elektrik kullanımı dikkate alındığında ise 477 bin 686 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek enerji üretimi yapan baraj, Murat Nehri’nde projelendirilen en büyük elektrik üretim kapasitesine sahip santral. 

Türkiye’de birçok baraj ve yol inşaatında Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) kullanılıyor…

Çin’deki kongrede birinci olan barajın yapımında kullanılan silindirle sıkıştırılmış sistemin, son yıllarda imalat hızlı, işlenebilirliği kolay ve aynı zamanda maliyetinin düşük olmasından dolayı Türkiye’de birçok baraj ve yol inşaatında Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) diğer bilinen adı ile RCC (Roller Compacted Concrete) yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı.

SSB, geleneksel toprak serimi gibi araçlarla işlenebilen sıfır slump ve kamyon ya da bant sistemi ile taşınıp vibrasyonlu silindir aracılığı ile sıkıştırılan bir beton tipi olarak biliniyor.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.