30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yozgat Belediyesi Atık Yağları Toplayarak Enerji Üretiyor!

YOZGAT (Enerji Portalı) – Yozgat Belediyesi lokanta ve kamu kurum kuruluşlarındaki atık yağları topluyor. Evlerindeki atık yağları biriktirip getirenlere de çeşitli hediyeler veriyor. Toplanan yağlar Biyodizel’e dönüştürülerek hem ekonomiye kazandırılıyor hem de çevre korunmuş oluyor.

Yozgat Belediyesi lokanta ve kamu kurum kuruluşlarındaki atık yağları topluyor. Evlerindeki atık yağları biriktirip getirenlere de çeşitli hediyeler veriyor. Toplanan yağlar biyodizele dönüştürülerek hem ekonomiye kazandırılıyor hem de çevre korunmuş oluyor. Geçtiğimiz yıl 17,5 ton atık yağ toplayan Belediye ise bu yıl 16 Tona yakın atık yağ topladı.

“Bir litre atık yağ bir milyon metreküp suya zarar veriyor.”

Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılınçaslan, atık yağın hem şehrin alt yapısına hem de içme suyuna büyük zararlar verdiğine dikkat çekerek:

Kullanılmış kızartmalık yağlar yüksek sıcaklık altında okside olmuş, tekrar kullanılması insan sağlığı açısından zararlı yağlardır. Bu yağların çöpe, kanallara dökülmesi veya Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan izinleri bulunmayan kişi veya firmalara verilmesi yasaktır. Aynı zamanda kullanılmış kızartmalık yağlar kanala döküldüğünde, işletmelerin mutfak giderlerinde tıkanmalara, belediyelerin arıtma tesislerinde de hasarlara sebep olmakta. Ayrıca atık yağlar yine suyun yüzeyinde kaldığı için gün ışığını ve oksijenin suya geçmesini engellemekte. Bir litre atık yağ bir milyon metreküp suya zarar veriyor.” dedi.

Kılınçaslan, “Ekiplerimiz kamu kurum ve lokantalara atık yağların toplanması için bidonlar bırakıyor. Belli aralıklarla bunların toplayıp İstanbul’daki geri dönüşüme gönderiyorlar. Buradan giden atık yağlar biyodizele dönüştürülüyor. Vatandaşlarımızda evlerindeki atık yağları biriktirip Temizlik İşleri Müdürlüğümüze teslim ediyorlar. Onlara da atık yağ toplanma işini teşvik etmek amaçlı çeşitli hediyeler veriyoruz. Atık yağ getiren vatandaşlarımıza mutfak önlüğü ve deterjan hediye ediyoruz.” diye aktardı.

“Bu yıl atık yağ miktarı düştü, bunun sebebi de zannediyorum tüketimle ilgili.”

Toplanan atık yağ miktarında bu yıl düşüş yaşandığını ifade eden Kılınçaslan, “Geçen yıl 17,5 ton atık yağ topladık. Bu çok ciddi bir rakam. Aynı yıl Sivas’ta toplanan atık yağ miktarı ise 24 ton. İki şehrin nüfusuna baktığımızda toplanan yağ miktarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Bu yıl ise şu ana kadar ekiplerimiz 16 ton atık yağ topladı. Bu yıl atık yağ miktarı düştü, bunun sebebi de zannediyorum tüketimle ilgili.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.