30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yorgancılar: “Doların Düşüşü ile Enerji Maliyetlerinin Aşağı Çekilmesi Gerekir”

İZMİR (Enerji Portalı) – Sanayiciler BOTAŞ’ın elektrik üreticilerine satılan doğalgazda yüzde 8.8 indirimini değerlendirdi. Yapılan değerlendirmede konut ve sanayideki enerji fiyatlarında indirime gidilmesi gerektiği belirtildi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ), özel sektöre ait doğal gaz santrallerinin fiyatında yüzde 8,8, kojenerasyon tesislerinin kullandığı gazın fiyatında da yüzde 3,3 indirim yapmıştı fakat konut ve sanayi tüketicilerine satılan doğal gaz fiyatlarında değişiklik olmamıştı. Bunun üzerine Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, bu durumu değerlendirdi.

“Doların düşüşü ile maliyetlerin aşağı çekilmesi gerekir”

Yorgancılar’ın BOTAŞ’ın indirim kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede, henüz bu indirimlerin sanayiye yansımadığı dile getirdi. Başkan Yorgancılar, “Doların 7 TL seviyesine yükselmesiyle enerji fiyatlarında arka arkaya zam yapıldı. Dolar şimdi 5,6 TL seviyelerine düştü. Bu zaman zarfında yapılan zamların geri alınarak, maliyetlerin aşağı indirilmesi gerekir” ifadesini kullandı.

“Piyasaya daha ucuz enerji verme ihtimali var”

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, indirimlerin devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, konut ve sanayideki enerji fiyatlarının da düşürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Doğalgaz santrallerine dolar üzerinden veriyordu ve ödeme günündeki kurdan alıyordu. Doğalgaz santrallerinin maliyeti yükselince, elektrik fiyatları da yükseliyor. Çünkü  bizim gibi 10 milyon kW-saat ve üstü enerji kullanan sanayicilerin elektriğinde günlük oluşan fiyatlardan alıyor. Bizim alış fiyatlarımızı dolaylı olarak aşağı düşürebilecek bir durum diye düşünüyorum.” sözlerini söyleyen Başkan Uğurtaş, doğalgaz santrallerinin maliyeti düştüğü için piyasaya daha ucuz enerji verme ihtimalinin olabileceğini belirtti.

“Enflasyonu frenlemenin yolu enerjideki girdi maliyetlerini düşürmek”

Uğurtaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yapılabiliyorsa konut ve sanayideki enerji fiyatlarının da düşürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Enflasyonu frenlemenin yollarından bir tanesi de enerjideki girdi maliyetlerini düşürmek. Bu indirimlerin devam etmesi lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.