30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yollardan Enerji Üretmek Artık Mümkün!

İZMİR (Enerji Portalı) – Ege Üniversitesi, kalbin çalışma sisteminden esinlenerek yollardan geçen taşıtlardan elektrik üreten bir sistem geliştirdi. Söz konusu sistemde, mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi prensibi kullanıyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan ve ekibinin geliştirdiği sistem ile elektrik enerjisi üretiliyor. 1-2 santimetre kalınlığındaki kasislerin üzerinden elektrik üretebilen sistemin ismi ise “Kardiyosis”. Geliştirilen bu sistemin patenti de alındı.

Doç. Dr. Ozan Ünsalan geliştirdikleri sistem ile ilgili şunları kaydetti: “Üzerinden kamyon, tır, otomobil, bisiklet geçebilir her türlü tekerlekler üzerinde hesaplamalar yapıldı. Bizim sistemimizin getirdiği en büyük fark ise tekerlek yüzeyinde hiçbir etkiye maruz bırakmayacak şekilde tasarlanması. Üzerinden geçerken neredeyse hissedilmeyecek kadar bir yükseklikte sistem geliştirdik. Tekerlek baskıyı uyguluyor, daha sonra sistemin içindeki sıvı, kalp kapakçığından etkilendiğimiz bir sistemle içerideki türbine hareket ediyor. Türbin döndükçe alternatörde de enerji üretilip daha sonra depolanıyor. Kısa süre içinde uygulamaya da geçmeyi düşünüyoruz. Bizim geliştirdiğimiz sistem kesinlikle yeşil enerji diyebileceğimiz kategoride ve mekanik etkiyi elektrik enerjisine dönüştürerek kazanç elde etmenizi sağlıyor.”

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Geliştirilen sistem, karayolları ve otoyollarda elektrik üretebilecek. Sistem, taşıtların üzerinden geçmesiyle ortaya çıkan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor. Yerli ve milli bir ürün, öte yandan patenti alınmış durumda. Ege Üniversitesi olarak hocamızı tebrik ediyoruz. Ülkemize ve üniversitemize önemli katkılar sağlayan çalışmaların her zaman yanındayız. Ayrıca yatırımcıları da üniversitemize davet ediyoruz.”

Temiz ve ucuz bir enerji kaynağı ama…

Sistemin olumsuz yönünü ise Ünsalan şöyle açıkladı: “Yollarda yüksek kasis sistemiyle elektrik elde edilebildiğini ama bu yöntemin uzun vadede taşıtlarda yıpranmaya neden oluyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.