30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yılmaz: “Yenilenebilir Kaynaklarda Yatırım Yapılabilirliği Arttı”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, enerji piyasasındaki gelişmelere yönelik değerlendirmeler yaptı. Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarında yatırım yapılabilirliğinin attığına dikkat çekti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, enerji piyasasındaki gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz’ın değerlendirmelerinde öne çıkan hususlar ise şöyle oldu:

“Akaryakıt şirketleri toplu ve otomasyon satışlarında aşırı indirim yaparak zarar ettiler.”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt şirketlerinin satışlarını artırma amacıyla geçmişte toplu ve otomasyon satışlarında aşırı indirim yaptığını ve zarar ettiğini ifade ederek, “Bizim müdahil olamayacağımız konularda karar almamızı istiyorlar. Şirketler birtakım toplu satışlar yaptılar, otomasyon satışları gibi… O zaman bize serbest piyasaya karışmayın diyorlardı, şimdi de bununla ilgili birtakım kararlar alın diyorlar. Özel sektörün şöyle bir huyu var, işler iyiye giderken ne olur müdahale etmeyin derler, işler kötüye giderken de ne olur müdahale edin derler. Bayilerin satışlarından kazanamaması bayilik sözleşmeleriyle ilgilidir”  dedi.

“Artık döviz bazlı teşviklerin olacağını düşünmüyorum.”

Enerji yatırımları ile ilgili de değerlendirmeler bulunan Yılmaz, “ Teknolojinin gelişmesiyle bu fizibilitenin daha da olumlu yönde değişeceğini düşünüyorum. Artık döviz bazlı teşviklerin olacağını düşünmüyorum. Yatırımcının şimdiden önünü görebilmesi açısından detayların belirlenmesinin piyasaya ve yatırımcıya olumlu etki edeceğini düşünüyorum. Bununla ilgili de zaten ilgili kurum ve kuruluşlarımız çalışıyor” diye belirtti.

“YEKDEM ve bazı alanlarda farklı teşvik sistemlerinin uygulanabilir.”

Yerinde elektrik üretim projelerinin de teşvik kapsamına alınabileceğini belirten Yılmaz, “Yerli kaynak teşviki buna örnek olabilir. Herkes enerjisini borsada satabilir. İkili anlaşmayla kim ne kadar rüzgar üretmiş, ne kadar biyokütle üretmiş, bunların hepsi için ayrı birtakım teşvik enstrümanları geliştirilebilir” şeklinde konuştu.

Kaynak: TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.