30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yılmaz: “Tüketicinin Memnun Olmadığı Bir Piyasa Sağlıklı İşleyemez”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda düzenlenen Enerji Tüketici Zirvesi’ne EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da katılarak bir konuşma yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, konuşmasında, EPDK’nın tüketici odaklı bir kurum olduğunu ve tüketicinin memnun olmadığı bir piyasanın sağlıklı işleyemeyeceğini ifade etti.

Yılmaz, “Tüketicinin yanında olmak, şirketlerinin karşısında olduğumuz anlamına gelmemeli. Kurum olarak sıkça alınan şikayetler arasında vatandaşların borçları yüzünden elektriklerinin kesilmesi geliyor. Elektrik abonelerinin zamanında borcunu ödememesi halinde elektriğin kesilmeden önce yazılı bildirim, kısa mesaj ya da e posta yoluyla bildirim yapılmasını zorunlu hale getirdik. Yani gerekli bildirim yapılmadan abonenin elektriğinin kesilmesi mevzuata aykırıdır. Dolayısıyla abonelerimizin de iletişim bilgilerini mutlak suretle şirketlere sunmaları gerekiyor.” diye belirtti.

“Önceki abonenin borcunun bir sonraki aboneden tahsili mevzuata aykırı!”

Yılmaz, önceki abonenin borcunun bir sonraki aboneden tahsilinin de mevzuata aykırı bir eylem olduğunu söyleyerek, “EPDK olarak geçen yıl tüketicilerden yaklaşık 66 bin şikayet aldıklarını, bunun da 50 bin kadarının elektrikle ilgili olduğunu anlatan Yılmaz, “2018’in ağustos ayı sonu itibarıyla yapılan şikayet sayısı yaklaşık 44 bin civarında, bunun da 35 bini yani yüzde 80’i yine elektrikle ilgili” dedi.

Yılmaz, dağıtım ve tedarik şirketlerimiz iletişim ve tüketici sorunlarının çözümünde yeterli seviyede değil ki çeşitli şikayetler kurumumuza da intikal ettiriliyor diyerek hukuk bürolarına, “Tedarik veya dağıtım şirketleri tarafından borç tahsilatı ile görevlendirilmiş hukuk bürolarının vatandaşları mağdur eden mevzuata aykırı faaliyetlerinin bedelini ise yine ilgili tedarik veya dağıtım şirketlerinin ödemek zorunda kalacak.” şeklinde bir uyarıda bulundu.

Serbest piyasada elektrik ticaretinin gelişmesi için tüketici kültürünün de geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Vatandaşımız ev alırken oda sayısını, manzarasını, yakıtını düşündüğü gibi elektrik tedarik etmeden önce de kendisine uygun teklifler hazırlanmasını sağlasın. Önce kendi tüketim alışkanlığını bilsin, sonra da tedarikçiye ‘bana şu saatler arası şu fiyata, hafta sonu şu kadar indirimli elektrik sağla’ gibi teklif sunabilsin istiyoruz. Bizim artık tüketici kültürünü de abone kültürünü de müşteri kültürünü de geliştirmemiz lazım. Gerektiğinde şirketlere yön veren, şirketleri yönlendiren ve haklarına şirketlerin nasıl daha saygılı olması gerektiğini öğreten bir müşteri ve abone kültürü oluşturmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Son olarak konuşmasında, elektrik ticaretinin ticaret olabilmesi için tarafların karşılıklı anlaşması gerektiğine değinerek standart, matbu sözleşme ve tarifelerle elektrik ticaretinin geliştirilemeyeceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.