30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yılmaz: Teşviklerin Döviz Veya TL Olması Önemli Değil

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Başkanı Mustafa Yılmaz, TL üzerinden yapılması planlanan alım garantili yeni enerji sözleşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

EPDK Başkanı Yılmaz açıklamasında teşviklerin özellikle yenilenebilir enerji alanında çok önemli olduğunu söylerek, “Özellikle yenilenebilir enerji yatırımları teşviksiz olmuyor ama bu teşvikler döviz de olsa lira da olsa Türkiye’nin kazancına olan şeyler. Bugün övünerek söylüyoruz ki %65 yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji üretiyoruz. Bu cari açığımıza da olumlu yansıyor.” diye belirtti.

“Türk yenilenebilir enerji sektörü teşviklerle bugünkü durumuna geldi.”

EPDK Başkanı Yılmaz, teşvikler olmasaydı Türk enerji sektöründe yenilenebilir enerjinin payının bugünkü seviyesine gelemeyeceğini belirterek, “Türkiye’de 2-3 sene için 7 bin MW kurulu güce yakın güneş enerjisi santrali kuruldu. 4-5 sene önce 1 MW güneş enerjisi santralinin yatırım maliyeti yaklaşık 3-4 milyon dolardı. Şimdi 600-700 bin dolara kadar geriledi. Belki iki sene sonra bu rakamlar daha da düşecek. Maliyet düştüğü gibi teknolojik verimlilik de artıyor. Teknoloji, inanılmaz derecede gelişiyor. Eskiden yaklaşık 1200 saat kadar enerji üretirken şimdi 2000 saat enerji üreten santraller görüyoruz.” dedi.

Başkan Yılmaz söz konusu sistemin Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu enerji alanında kazanımlarını artırabileceğine dikkat çekti.

Sözleşmeler ve şirketlere verilen teşviklerle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Yılmaz, teşviklerin lira veya döviz bazında olabildiğini ve garanti bir gelir oluşturması yönüyle riski azalttığını ifade etti.

Azalan risk neticesinde kreditör veya finansörlerin, yatırımcılara daha uygun krediler verdiğini vurgulayan Yılmaz, “Bu konuyla ilgili birtakım görüşmeler var. Neticede, yasanın çıkmasına daha yaklaşık 15 ay gibi bir süre var ama o zamana kadar da bırakmayız. Bir çalışma var. Bununla ilgili de herhalde bir kanun çıkacak, o da çözülecek.” diye aktardı.

“Bayilere kar marjından %55 verilmesi önemli bir viraj oldu.”

Yılmaz, akaryakıtta promosyon uygulamasında yaptıkları düzenlemeyle bir indirim yapılacaksa bunun akaryakıt üzerinden verilmesinin hedeflendiğini ifade etti. Yılmaz, kredi kartıyla satışlarda ise kimsenin bayilere fazladan yük getirmesini istemediklerini de belirterek dağıtım şirketi ve bayiler arasındaki kar marjını bayi lehine değiştiren düzenlemeyle ilgili şunları paylaştı:

“Bayilere kar marjından %55 verilmesi önemli bir viraj oldu çünkü çok ciddi bir şekilde finans sektörü akaryakıt sektörüne ortak gibiydi. Bunun kırılımını herhalde anlayabiliyorsunuz. Dağıtıcı, 5 ila 10 yılda kazanacağını baştan alıyordu. Böyle bir ticaret yok. Biz diyoruz ki kardeşim, yatırım yapıyorsan istasyona bu yatırımı dikkate alalım ama ben sana intifa beledini vreyim. 10 yıllık istasyonda kazanacağını şimdi vereyim diyor, kredilendiriyor ve gidip faktöring şirketine kırdırıyorsun. Bu uygulamanın doğru olmadığını söylüyoruz.

EPDK’nın bir yanda sektörü yönlendirme görevi var. Bu yapı, doğru bir yapı değil. Hiçbir ülkede böyle bir yapı yok. Düşünebiliyor musunuz, ondan sonra kar marjı 70’e 30 oluyor. Hangi sektörde toptancı perakendicinin 2 katını kazanıyor?”

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.