30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yılmaz: “Kredi Kartına Farklı Fiyata İlişkin Bir Karar Alınması Söz Konusu Değil”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, katıldığı bir TV programında gündemi değerlendirdi. Yılmaz, akaryakıt satışında farklı fiyat uygulamasının yasal olarak bunun mümkün olmadığını ifade etti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, katıldığı bir TV programında gündemi değerlendirdi. Yılmaz, akaryakıt satışında kredi ve nakit ödemeler için farklı fiyat uygulamasının yasal olarak bunun mümkün olmadığını ifade etti.

“Kredi kartına farklı fiyata ilişkin bir karar alınması söz konusu değil. Kredi kartına farklı fiyat kararı BDDK’nın alanına girer.”

Yılmaz farklı fiyat talebine ilişkin ise şöyle konuştu:

“Kredi kartına farklı fiyata ilişkin bir karar alınması söz konusu değil. Kredi kartına farklı fiyat kararı BDDK’nın alanına girer. Kredi kartından ilave bedel alamazlar. Bu kanunda açıkça belirtilmiş. PÜİS yetkilileri bununla ilgili Ticaret Bakanlığı bünyesindeki BDDK’dan peşin satışta indirim yapabileceklerine dair görüş alabilirler. Nakit ödemeye ilişkin indirim kararına mevzuatta engel yok. Üye iş yerleri mal ve hizmet alımlarının bedelini kabul etmek zorundadır. İlave bir ödemede bulunması istenemez. Bu talep olumlu mu onu da irdelemek lazım.”

“Motorin fiyatları benzin fiyatlarından daha fazla oldu. Dünyada da benzin ve motorin fiyatları birbirine yaklaştı.”

Yılmaz akaryakıt piyasalarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Motorin fiyatları benzin fiyatlarından daha fazla oldu. Dünyada da benzin ve motorin fiyatları birbirine yaklaştı. Promosyonlu satış devrine ilişkin olarak da Türkiye’nin gündeminde eskiden promosyon yarışı vardı. Bu bir şekilde finanse ediliyor. Bayilerin şikayeti var dağıtım şirketleri şeffaf değil diyorlar. Şeffaflık bizim kurumun olmazsa olmazı. Sendikalardan bayileri eğitmelerini bekliyoruz. Yüzde 43’lük maliyetleri bayi karşılamış. Toptancı bir şirketin promosyona katılmasıyla perakendecinin promosyona katılım oranının aynı olması doğru mu değil mi? PÜİS buna çalışsın.”

“Dövizdeki düşüşe ve somut verilere bağlı olarak elektrik fiyatlarında inşallah indirim olacaktır.”

Yılmaz elektrik fiyatında indirim olur mu sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

“Maliyetlere göre nihai karar veriliyor. Bununla ilgili döviz var. Enflasyon var. Hepsiyle ilgili paket oluşturup ondan sonra tarifelerimizi oluşturuyoruz. Ben de bir elektrik kullanıcısıyım ve doğalgaz tüketicisiyim. Fiyatları adil bir noktada belirliyoruz. Dövizdeki düşüşe ve somut verilere bağlı olarak elektrik fiyatlarında inşallah indirim olacaktır. Doğalgazla ilgili BOTAŞ da bizimle aynı hassasiyette hareket ediyor. Arkadaşlar ellerinden geleni yapıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.