30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yılmaz: 2.000 MW’lık RES İçin Başvuru Alacağız

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen 8. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nin açılışında değerlendirmelerde bulundu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz konuşmasında, rüzgar enerjisinden elektrik üretimi için yapılacak yatırımların artırılmasında yatırımcılara büyük görev düştüğünü ifade etti.

“Doğal gaz dağıtım sektöründe kullanılan malzemenin, teçhizatın yüzde 95’i yerli ve yurt dışına ihraç ediliyor.”

Yenilenebilir enerji yatırımlarında sürdürülebilir ve temiz bir çevrenin de dikkate alındığını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

Rüzgar enerjisi yatırımlarının ülkemizin geleceği olduğunu anlatmalıyız. Bu yatırımların belki ileride Türkiye’yi üretim merkezi haline getirebilecek bir yolun da başlangıcı olduğunu anlatmalıyız. Bugün doğal gaz dağıtım sektöründe kullanılan malzemenin, teçhizatın yüzde 95’i yerli ve yurt dışına ihraç ediliyor. Bu, neden rüzgarda ve yenilenebilir kaynaklarda olmasın?”

Yılmaz, EPDK olarak yenilenebilir enerjiye desteklerinin süreceğini belirterek, “Önümüzdeki yılın nisan ayında 2 bin megavatlık RES için başvuruları alacağız.” dedi.

“Yatırım demek, enerji demek, Türkiye’nin geleceği demek.”

Enerji sektöründeki tüm paydaşlarla Türkiye’de rüzgar enerjisi tesislerinin kurulum kolaylığını da artırmaya devam edeceklerini vurgulayan Yılmaz, “EPDK olarak sektörle birlikte tüm problemlerimizi çözmek için elimizden gelen gayreti bundan sonra da göstereceğiz. Yeter ki yatırım yapılsın. Yatırım demek, enerji demek, Türkiye’nin geleceği demek. Rüzgar enerjisi, memleket meselesi.” ifadelerini kullandı.

Kongre programı ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz:

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.