30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yılda 68 Milyon kWh Enerji Üretecek Barajda Sona Gelindi

MERSİN (Enerji Portalı) – Tarsus Pamukluk Barajında yapılan çalışmalar son hızla devam ediyor. Bitmesine az kalan bu baraj, bölgenin enerji ve içme suyu ihtiyacını karşılayacak.

DSİ, Mersin iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Tarsus Pamukluk Barajında çalışmalar devam ediyor. Tarsus Pamukluk Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 221 bin 700 dekar arazi sulanacak. Yılda 68 milyon kilovat saat enerji üretilecek ve Mersin ilinin yıllık 127,54 hm3 içme suyu ihtiyacı karşılanacak.

Ülke ekonomisine yıllık 357 Milyon TL tarımsal katkı!

Pamukluk Barajı’nın en önemli aşamalarından birisi olan ön yüz beton imalatlarına 2020 yılının kasım ayında başlandı.  Bugün itibariyle; Pamukluk Barajı sulaması iletim tüneli, regülatör, baraj gövde dolgusu, dolusavak ve ön yüz beton imalatları tamamlandı. Baraj kreti üzerindeki perde duvar imalatları ve derzlerde geçirimsizlik tedbirleri yapılması işleri devam etmekte olup mekanik imalatlara başlanılacaktır. % 97 fiziki gerçekleşme sağlanan Barajın 2021 yılı içerinde tamamlanması planlanmaktadır.  Projenin tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ülke ekonomisine yıllık 357 Milyon TL tarımsal katkı sağlanması hedeflenyor.

Temelden yüksekliği 135 metre ve su depolama kapasitesi 282 milyon m³ olan Tarsus Pamukluk Barajı’nın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım sayesinde hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.