30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yılda 35 GWh Enerji Üretecek Bozkır Barajı Su Tutmaya Başladı

KONYA (Enerji Portalı) – 361 milyon m³ su depolama kapasitesine sahip olan Bozkır Barajı’nın derivasyon tüneli girişi kapatılarak su tutulmaya başlandı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü inşa ettiği barajlar ve su yapılarıyla ülke ekonomisine katkı sunarken suyun her damlasına sahip çıkmaya devam ediyor.

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında, farklı havzalardan Konya Kapalı Havzasına su aktarılması ve bu süreçte enerji, sulama ve içme suyu olarak fayda sağlanması amacıyla geliştirilen projeler birer birer hayata geçiyor. Bunlardan biri de Bozkır Barajı. Temelden 116 metre yüksekliğe ve 361 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olan Bozkır Barajı’nın derivasyon tüneli girişi 27 Ağustos tarihinde kapatıldı ve baraj su tutmaya başladı.

Enerji olup lambalarımızı aydınlatıyor…

Konya-Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında inşa edilen Bozkır Barajı’nda depolanan sular önce Bağbaşı Barajı’na aktarılacak sonra da Mavi Tünel vasıtasıyla Konya’ya ulaşacak. Bozkır Barajı ayrıca, baraj eteğine inşa edilecek olan hidroelektrik santrali ile yılda 35 milyon kWh enerji üretecek.

Bozkır Barajı’nın devreye girmesiyle KOP’ta bir aşama daha geçildi. 2015 yılında, kilit tesislerimiz Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel’i tamamlayarak Yukarı Göksu Havzası’nın Akdeniz’e dökülen sularını Konya’ya ulaştırıldı. Şimdi Bozkır Barajı’nın sularını Konya’ya ulaştırılacak. Sonra sıra Afşar Barajı’na gelecek. 18 km’lik Hadimi Tüneli’ni tamamladığımızda Afşar Barajı’nın suları da yine Bağbaşı Barajı’na ve oradan da Konya’ya ulaşacak.

Bağbaşı,  Bozkır ve Afşar Barajları, Mavi Tünel ve Hadimi Tüneli, Hotamış Depolaması, AHİ Kanalı, kanal üzerinde yer alan devasa sulama projelerinin tamamı 3. Merhale projesinin birer parçası. Bu projeler ve diğerleri bir araya gelerek KOP’u oluşturuyor. Böylece KOP sadece Konya için değil ülke için çok önemli mega bir proje olarak ortaya çıkıyor. Çünkü ülkenin en verimli topraklarından birini suluyor, çiftçiyi toprağına döndürüyor. İçme suyu olup musluklardan akıyor. Enerji olup lambalarımızı aydınlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.