30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YEVDES Eğitimleri Yüz Yüze veya Online Gerçekleştirilecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – YEVDES Projesi kapsamında toplam 800 idari, teknik ve akademik personele 7 gün süreyle yüz yüze veya çevrim içi eğitim verilecek.

Türkiye genelinde belediye ve üniversitelerin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarındaki kapasitelerinin geliştirilmesi hedefiyle, toplam 800 idari, teknik ve akademik personele 7 gün süreyle eğitim verilecek. Eğitim programı, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamalarına ek olarak yasal çerçeve, sürdürülebilir enerji finansmanı ve enerji projeleri yönetim döngüsü gibi konuları kapsayacak.

Her biri alanında teorik ve pratik yetkinliğe sahip uzmanlar tarafından hazırlanan eğitim kitapçığı, hem eğitim programına katılacak kişiler için kılavuz, hem de kurumlar için önümüzdeki yıllarda kullanabilecekleri bir başucu kitabı işlevi görecek. Eğitim kitapçığı hem teorik bilgileri hem de sahadan en güncel ve en iyi örnekleri içerecek.

Eğitim programı, pandeminin seyrine bağlı olarak yüz yüze veya çevrim içi ortamda gerçekleştirilecek. Belediyeler ve üniversiteler bünyesinde görev yapan 700 idari ve teknik personele ek olarak, 100 akademisyen ve yüksek lisans öğrencisi de, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarındaki Ar-Ge çalışmalarını merkeze alan eğitim programına katılacak. 7 gün sürecek eğitim sonunda katılımcılara bir de katılım sertifikası verilecek.

YEVDES Projesi’nin Birinci Bileşeni kapsamında ayrıca, belediye ve üniversitelerden toplam 40 katılımcı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan 16 temsilci, AB Üye Devletlerde düzenlenecek ve her biri 3 gün sürecek çalışma ziyaretlerine katılacak.

Enerji verimliliği etüdü ve fizibilite çalışmaları için saha ziyaretleri devam ediyor

Belediyeler ve Üniversiteler için Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) kapsamında gerçekleştirilecek enerji etütleri ve yenilenebilir enerji fizibilite çalışmalarına yönelik saha çalışmaları devam ediyor. Proje kapsamında toplam 80 enerji etüdü ve 80 fizibilite çalışması yapılacak.

2020 yılı Şubat ayında başlayan ancak pandemi kısıtlamaları sebebiyle Temmuz ayına kadar ara verilen ön saha ziyaretlerinde sona yaklaşılırken, ön değerlendirme sonucunda enerji etüdü ve fizibilite çalışması yapılmasına karar verilen projeler için görevlendirilen uzmanlar, proje sonunda hazırlanacak enerji etüdü ve fizibilite çalışmalarına ilişkin ölçüm, yerinde değerlendirme ve ilgili kurum temsilcileriyle görüş alışverişi yapmak amacıyla ziyaretlerine devam ediyor.

Türkiye’nin 7 bölgesinde yer alan toplam 55 belediye ve 55 üniversiteye gerçekleştirilecek ziyaretler kapsamında, bugüne kadar 158 proje yerinde ziyaret edildi ve bu kurumlara yönelik raporlama çalışmalarına başlandı.

Enerji etütlerine yönelik ölçüm ve değerlendirme çalışmalarının Mart 2021 sonu itibarıyla tamamlanması planlanıyor. Geniş bir uzman grubu tarafından eş zamanlı olarak gerçekleştirilen raporlama çalışmalarının ise yaz aylarında tamamlanarak ilgili kurumlarla paylaşılması planlanıyor. Bu kapsamda toplam 24 kurumun enerji verimliliğini artırmaya yönelik projeleri için enerji etüt ölçümleri tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.