30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YEVDES Eğitimleri Artık Yüz Yüze Gerçekleştiriliyor

ANKARA (Enerji Portalı) – T.C Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığının, Avrupa Birliği finansmanıyla yürütmekte olduğu Belediyeler ve Üniversiteler için YEVDES kapsamında düzenlenen eğitimlerin 3. haftasında da belediye personellerine 1 haftalık eğitim verildi.

Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi (YEVDES) kapsamında belediye ve üniversite personeline yönelik olarak gerçekleştirilen yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği eğitimleri, belediye personellerine 7-13 Haziran 2021 tarihleri arasında Amerikan Yeşil Binalar Derneği (USGBC) tarafından düzenlenen ve dünyanın en prestijli yeşil bina sertifikasyonu olan LEED-GOLD sertifikasına sahip Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nda bulunan The Ankara Hotel’de verildi. Eğitim programı, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamalarına ek olarak yasal çerçeve, sürdürülebilir enerji finansmanı ve enerji projeleri yönetim döngüsü gibi konuları kapsadı.

Teorik eğitimlere ek olarak derslerde öğretilen bilgilerin pratik uygulamalarının gözlemlenebilmesi ve yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin farklı uygulamalarının gözlemlenebilmesi adına katı atık bertarafı alanında faaliyet gösteren ITC’nin 17 MW lisansa sahip Mamak’daki çöpten elektrik üretilen tesisi ve üretilen enerjinin bir kısmıyla ısıtılan seraları ziyaret edildi. Biyogazın iyi uygulamalarına örnek olarak Polatlı’da hayvansal atıkların fermantasyonu ile biyogazdan elektrik enerjisi ve ısı enerjisi üreten 4 MW lisansa sahip Enerbes Biyogaz Enerji Santrali ziyaret edildi.

Ayrıca, Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi kapsamında bütünleşik bina tasarımı yaklaşımı ile tasarlanan Cezeri Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Yerleşkesi, Türkiye’de kamu binalarında enerji tüketimi ve buna bağlı sera gazı salımlarının maliyet etkin bir şekilde azaltılabileceği örnek bina olarak ziyaret edildi.

1 haftalık eğitim sonrasında eğitimlerde bilgilerin öğrenilmesini test etmek amacıyla yapılan bir sınav sonrasında katılımcılara sertifikaları verildi. Eğitimler 14-20 Haziran 2021 tarihleri arasında 4. grup katılımcılarıyla devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.