30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


YETÜD: Türkiye İçin Yıllık Mahsuplaşma Kaçınılmaz Oldu!

ANTALYA (Enerji Portalı) – Yenilenebilir Enerji Tüketiciler Derneği (YETÜD), güneş enerjisi sektöründeki son zamanlarda sıkça dile getirilen mahsuplaşma ile ilgili bir basın açıklamasında bulundur. Dernek, yıllık mahsuplaşmanın Türkiye için kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Yenilenebilir Enerji Tüketiciler Derneği (YETÜD), güneş enerjisi sektöründeki son zamanlarda sıkça dile getirilen mahsuplaşma ile ilgili bir basin açıklmasında bulundur. Dernek, yıllık mahsuplaşmanın Türkiye için kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

YETÜD Genel Sekteri Hasan Yiğit tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer aldı:

“Kasım ayında EPDK “Elektrik Piyasasında Lisanssız Yürütülebilecek Faaliyetlere İlişkin Yönetmelik” adında taslağı yayınladı ve 30 Kasım 2018 günü günü mesai bitimine kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmeler için açık tutuldu.

Bu tarihten sonra en çok Güneş Enerjisi sektöründen neler içinde olacağına dair duyumlar geldi. Çoğu gerçek dışı düşünülse bile ortalıkta dolaşmakta ve spekülasyonlara yol açmaktadır.

2 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan “Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’ ‘nde değişiklik ile ‘OSB tüzel kişiliği ve katılımcının kendi ihtiyacı için kurulan/kurulacaklar hariç olmak üzere, güneş ve rüzgardan elektrik enerjisi üreten tesisler, kurulamaz.’ eklendi.

Bu yayınlanan yönetmenlik Organize Sanayi Bölgelerindeki endüstriyel çatıları güneş enerjisinden elektrik üretimi uygulamak için kötü bir gelişmedir. Çıkaçak yeni ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Yürütülebilecek Faaliyetlere İlişkin Yönetmelik’ te OSB’ler için ayrı parantez açıp kısıtlamaların bir nebze kaldırılmasını Dernek olarak talep etmekteyiz.

Sektör de en çok spekülasyon meydana getiren duyumlar…

 • Tarım hibelerinde; Hibe kapsamında kurulan Lisanssız Elektrik Üretim tesislerinde üretilen tüketim fazlası elektriğin satış yasağı geleceği
 • Enerji kooperatiflerin ürettiği tüketim fazlası elektriğin satış yasağı geleceği

Bu tür spekülasyonların ortadan kalkması için ve sektörün önünü görebilmesi için 2,5 aydır beklemede olan ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Yürütülebilecek Faaliyetlere İlişkin Yönetmelik’ ‘in çok kısa bir zamanda yayınlanmasını istemekteyiz.

Enerji kooperatiflerinde böyle bir yasağın düzenlenmesinin enerji kooperatiflerin sonu olacağını buradan söyleyebiliriz.

Ayrıca önceden yapan bazı Kurum/şahsıların etik dışı işlemleri şimdiki işletmelere/yatırımcılara mal olmaması olduğunu düşünmekteyiz.

Başka bir konu ve işletmelerin derneğimize sordukları en çok soru ‘mahsuplaşma’ yapılırken iletim bedellerin nasıl hesaplanacağı.

Bu konuda ve başka konuların netleşmesi için çok kısa zamanda ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Yürütülebilecek Faaliyetlere İlişkin Yönetmelik’in yayınlanması kaçınılmaz olmuştur.

Satış yasağı düşünülmekteyse biz ‘Yenilenebilir Enerji Tüketiciler Derneği’ olarak ‘Aylık Mahsuplaşma’ yerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde uygulanan ‘Yıllık Mahsuplaşma’ modeline geçilmesine tavsiye ederiz.

Türkiye’mizde çok mevsimlik çalışan işletmelerimiz mevcuttur, bu işletmelerde yıllın yarısı minimum tüketim ile çalışmaktalar. Örnek olarak X  sektöründe güneş’in bol olduğu aylarda tüketim çok düşüktür ve kış aylarında tüketim maksimuma ulaşmaktadır.

Bu tür mevsimlik işletmelerimizin de uluslararası arenada rekabetçi edebilmek için ‘Yıllık Mahsuplaşma’ kaçınılmaz olmaktadır.

Dernek olarak bizim önerimiz yıl sonu yapılacak mahsuplaşmadan sonra kalan üretim fazlası elektriğin bedava devlete verilmesi.”

Dipl. Ing. (FH) Hasan YİĞİT
Yenilenebilir Enerji Tüketiciler Derneği Genel Sekreteri

1 Yorum

 • YEDÜT Milyarlarca teşekkür .
  Yıllık mahsuplaşma şart .
  Hatta daha da kolay ” net metering” ABD de olduğu gibi .
  Yıl içinde aldığımız ve verdiğimiz kws ler alacak ve borç olarakn cari hesaba geçer .
  Hiçbir zaman paraya çevrilmeğe luzum yoktur . Ancak santral kapanırsa parasal sonuçlanma yapılır .
  Net Metering ayrıca çatı sahiplerinin bu üretini ticari sebeplerle kurmasına da mani olur .
  Önemli olan tüketicinin yanında üretim tesisi kurmaktır . Bir ev yuvasının ticaret işi değildir .
  Haydi hayırlısı .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.