30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. (YEDAŞ)

Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. (YEDAŞ);
2004 yılında; TEDAŞ 02.04.2004 tarih ve 2004/22 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alınmıştır. Dağıtım bölgeleri yeniden belirlenerek, Türkiye 21 dağıtım bölgesine ayrılmıştır.

2009 yılında; YEDAŞ ihalesini 441,5 milyon $ bedelle kazanan Çalık Enerji, 29 Aralık 2010 tarihi itibariyle özelleşerek, Genel Müdürlüğü’nü Samsun’a kurduğu Çalık YEDAŞ ile Çorum, Ordu, Amasya, Sinop illerinde en küçük yerleşim birimlerine kadar, bugün sayıları 1,8 milyonu bulan abonelerine, 34,5 kV’ a kadar elektriğin dağıtımı hizmetlerini kaliteli ve kesintisiz sunma yükümlülüğünü yerine getirmektedir.

2013 yılında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın, Dağıtım ve Perakende satış faaliyetlerinin ayrıştırılması ile ilgili olarak, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3’üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine eklenen, “Dağıtım şirketleri, üretim ve perakende satış faaliyetlerini, 01.01.2013 tarihinden itibaren ancak ayrı tüzel kişilikler altında yürütürler.” hükmü uyarınca Çalık YEDAŞ olarak faaliyetlerine devam eden şirketimiz; perakende hizmetlerini 26.02.2013 tarihinden itibaren kısmi bölünme yolu ile kurulan Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş.(YEPAŞ), dağıtım faaliyetlerini de Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. (YEDAŞ) olarak sürdürmektedir.

Hukuki ayrıştırma çerçevesinde yapılan ikincil düzenlemeler kapsamında, Yönetmeliğin 32’nci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (I) bendinde; “Görevli perakende satış şirketinin, iş ve işlemlerinde tüketicilere; ilgili dağıtım şirketinin devamı niteliğinde olduğu izlenimi verebilecek aynı marka, logo ve ana şirket unvanı gibi hususların kullanılmaması ve bu nitelikteki açıklama ve beyanlardan kaçınmakla yükümlü olduğu” hükmü uyarınca, bağımsız şebeke operatörü olan dağıtım şirketinin unvanında yer alan ana şirketi çağrıştıran ifadelerin çıkarılması gerektiğinden, şirket unvanlarından ana şirket olan Çalık YEDAŞ’ın Çalık ibaresi kaldırılmış, şirketimiz 22.02.2013 tarihinden itibaren Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. unvanı ile (YEDAŞ) faaliyetlerini sürdürmektedir.

YEDAŞ, sorumluluğunu aldığı Orta Karadeniz bölgesindeki 5 ilde (Samsun, Ordu, Sinop, Amasya ve Çorum) yaşayan tüm insanların temel ihtiyaçlarından biri olan elektrik enerjisinin dağıtımını standart hizmet anlayışından çıkartmış, milyonlarca hayata dokunan ve hizmet verdiği her haneyi “YEDAŞ ailesinden biri” olarak sahiplenen, ülkemizde ve sektöründe rol model alınan bir kuruluştur.

YEDAŞ Adres: Mimarsinan Mh, Atatürk Blv. Yanyolu, 55200 Atakum/Samsun
YEDAŞ Telefon: 0362 3114400
YEDAŞ Web Adresi: www.yesilirmakedas.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir