30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yeşil Yıldız Belgeli Tesislere Hükümetin Desteği Devam Ediyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Kültür ve Turizm Bakanlığınca çevreyle dost uygulamaları nedeniyle “Yeşil Yıldız” almaya hak kazanan, otellerin de içerisinde bulunduğu 464 konaklama tesisine bu yıl 7 milyon 103 bin 375 liralık enerji desteği sağlandı.

İlk kez 2008 yılında turistik konaklama tesislerinde çevreye duyarlı yapılaşma ve işletmecilik özelliklerinin teşviki amacıyla başlatılan Yeşil Yıldız (Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi) almaya hak kazanan işletmelerin sayısı her geçen gün arttığı gözlemlenmektedir.

Türkiye’de en çok Yeşil Yıldız belgesine sahip olan tesislerin bulunduğu illerin başında sırasıyla Antalya, İstanbul, Muğla, İzmir ve Ankara geliyor.

Tesislerin Yeşil Yıldız belgesini alabilmesi için bir çevre politikası ve eylem planının bulunmasından uluslararası alanda kabul gören çevre yönetim sertifikalarına sahip olmasına, su tüketiminden oda aydınlatmalarına ve yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarına kadar uzanan geniş bir yelpazedeki durumları değerlendiriliyor.

Yeşil Yıldız belgesini alan işletmelere teşvik kapsamında enerji desteğini de sağlanıyor. Bu kapsamda Bakanlık, belgelendirilen turizm işletmelerine tüketilen elektrik giderlerinin tesisin bulunduğu ildeki mesken ve sanayi abonelerine uygulanan tarifelerden en düşüğü ile kendi abone grubuna uygulanan tarife arasındaki fark olarak belirlenen miktarda elektrik enerjisi desteğini veriyor. Bu uygulama ile 2008 yılından bu yana Yeşil Yıldızlı tesislere yapılan enerji desteğinin miktarı tam 7 milyon 103 bin 375 lira oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.