30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Yeşil Enerji Projeleri Enerji Maliyetlerini Düşürecek”

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Enerji alanında bir ekip yaptıkları çalışma sonucunda COVID-19 sonrası enerji alanındaki değişimleri tahmin etti.

Son zamanlarda Nobel ödüllü Joseph Stiglitz ve üst düzey iklim uzmanı Nicholas Stern‘in de aralarında bulunduğu bir araştırmacı ekibi, yeşil enerji gelişmelerinin fosil yakıtlı olanlardan iki kat daha fazla iş fırsatı sağlama potansiyeli taşıdığını kaydetti. 

Yeni bir çalışma, önümüzdeki haftaların dünyanın ekonomilerini nasıl yönettiğini belirterek nihayetinde gelecek nesiller için yolu açacağını gösteriyor. Bu, iklim değişikliğine karşı eylemi de içermektedir ve şimdi alınan siyasi kararlar gelecekteki ilerlemede büyük rol oynayacaktır.

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Hepburn – ve çalışmanın baş yazarı – şu açıklamalarda bulundu:

“Avustralya’nın nüfusu sadece 25 milyon, bu nedenle katkımız küresel toplamlara kıyasla mütevazı. Pekin’in nüfusu 20 milyondur. Bu nedenle katkısı küresel toplamlara kıyasla mütevazıdır. Onun katkısı küresel toplamları karşılaştırıldığında da Londra’nın nüfusu az 10 milyon…

Ayrıca, bir avuç insan almanın ve toplam çabalarının mütevazı olduğunu söylemek genel noktayı karşılamıyor. En önemli husus, kişi başına en fazla emisyonu kimin yaydığını anladığımızdan emin olmaktır. Avustralya emisyona çok fazla maruz kalmıştır.”

eşil enerji projeleri enerji maliyetlerini düşürüp ekonomileri daha fazla teşvik etmeye yardımcı oluyor.

Yenilenebilir enerji alanındaki gelişmelerzengin bir inşaat işi sağlayacak!

Hepburn, uyaran önlemleri hemen uygulamaya konulmadıkça, kilitlenmeler sonucunda karbon emisyonlarındaki ve toplam kirlilikteki azalmanın uzun vadede kalıcı olmayacağını söyledi ve son olarak şunları ekledi:

“Bu rapor, daha temiz bir havada gördüğümüz, doğaya geri döndüğümüz ve gaz emisyonlarının azaldığı son gelişmelerin birçoğunu koruyarak daha iyi bir geri dönüş yapabileceğimizi gösteriyor.”

Raporda ayrıca yenilenebilir enerji alanındaki gelişmelerin de kısa vadeli dönemler boyunca, özellikle de durgunluk döneminde, zengin bir inşaat işi sağladığı belirtildi. Buna ek olarak, düzenli bakım ve devam eden operasyonlarda daha az el emeği gerektiren altyapı sağlanarak önemli miktarlarda tasarruf sağlandığı görüldü. 

Genel olarak, yeşil enerji projeleri enerji maliyetlerini düşürüp ekonomileri daha fazla teşvik etmeye yardımcı oluyor. Bu da dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin COVID-19 iyileşmesi sırasında desteklemesi gereken bir şeydir. Daha temiz güçlendirmeler kurmak gibi daha yeşil binalara yatırım yapmak, yurtdışına gönderilemeyen acil istihdam fırsatları yaratarak Avustralya topraklarında yerel topluluğa fayda sağlayacak.

Kaynak: Energy Matters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.