30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yeşil Enerji İle 10 yılda 200 bin kişilik İstihdam

İSTANBUL (Enerji Portalı)-İklim araştırmacılarının son yayınladığı  ‘Yeşil dönüşüm’ raporuna göre, güneş ve rüzgâr sektörlerinin büyüme seviyesine göre, yenilenebilir enerji sektöründe önümüzdeki 10 yıl içerisinde 200 bine yakın iş yaratılabilir açıklamasında bulundu.

Bu rapora göre, güneş ve rüzgâr sektörlerinin büyüme seviyesine göre, yenilenebilir enerji sektöründe önümüzdeki 10 yıl içerisinde 200 bine yakın iş yaratılabilir.

Ayrıca güneş ve rüzgâr, Türkiye’de enerji güvenliğine ve fosil yakıt ithalatından kaynaklı cari açığın kapanmasına katkıda bulunabilir. Gittikçe büyüyen bu sektörün Türkiye’deki iş gücünün uluslararası düzeyde rekabet gücünü arttıracağı da belirtildi.

Raporda, kömür santrallerinin 2030’a, doğalgaz santrallerinin 2035’e yılına kadar aşamalı olarak devreden çıkarılması gerektiği, kömüre, doğalgaza ve petrole ayrılan teşviklerin de sonlandırılması gerektiği belirtilerek, fosil yakıtların pek çok sağlık sorununa da neden olduğu bildirildi.

‘ARAÇLARDA DÖNÜŞÜM YAŞANMALI’

Raporda ayrıca sağlıklı bir yeşil dönüşümün gerçekleşmesi için İçten yanmalı motorlu araçlar için yakıt standardı uygulanması gerektiği ve içten yanmalı motorlu araçların 2035’e kadar
aşamalı olarak tedarikten kaldırılması gerektiği belirtildi.

Enerji teşviklerinin yalnızca yenilenebilir enerjiye yönlendirilmesi gerektiği belirtilen raporda, yenilenebilir enerji Ar-Ge yatırımlarının da artırılması ve özel sektörün karbonsuzlaşmaya teşvik edilmesi gerektiği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.