30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yeşil Dönüşüm İçin Yenilenebilir Enerjiye Yatırım Artırılmalı

İZMİR (Enerji Portalı) – Ege İhracatçı Birlikleri ve GENSED ortak etkinliğinde Türkiye’nin, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın hızlandırdığı yeşil dönüşüme uyum sağlamasının yolunun güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırımların artırılmasından geçtiği vurgulandı.

Ege İhracatı Birlikleri ve Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) işbirliği ile çevrim içi olarak düzenlenen “Güneşimiz Geleceğimiz” semineri ile Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın Türkiye ihracatçı sektörlerine olası etkileri ve güneş enerjisinin yeşil dönüşüm sürecindeki önemi tartışıldı. Etkinliğin açılışında konuşan GENSED Başkanı Halil Demirdağ Türkiye güneş enerjisi sektörünün endüstri olma yolunda çok önemli ilerlemeler kaydettiğine vurgu yaparken, Türkiye’de halihazırda güneş enerjisi kurulumlarında kullanılan çelik yapı, kablo, trafo kesici, panel, panelin hücresi gibi ürünler artık üretilmekte olduğunu ve ihracat noktasında da ciddi paylar almakta olduğunun altını çizdi.

Demirdağ konuşmasında YEKA GES-3 yarışmalarının sonuçları ile yeşil enerjinin pahalı olduğu imajının yerle bir edildiğini ifade ederken, güneş enerjisi teknolojisindeki gelişme ve ucuzlama ile yerli güneş enerjisi sektörünün varlığı ile birçok maliyetin azalması sayesinde bu projelerinin düşük fiyatlarla hayata geçebileceğine vurgu yaptı.

Konuşmasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından duyurulan bu yıl bir YEKA GES yarışmasının daha yapılacak olmasının müjde olarak niteleyen Demirdağ, yeni YEKA yarışmasında da güneş enerjisi sektörünün çok rekabetçi fiyatlar vereceğini söyledi. Dünyadaki mevcut eğilimler ve Avrupa Yeşil Mutabakatı ile artık enerjinin yeşil olmasının da gerektiğini kaydeden GENSED Başkanı yeşil enerji kaynaklarının ucuzlamasının karbon ayak izi silme konusunda sanayicilere çok ciddi destek olacağını sözlerine ekledi.

“Yenilenebilir Enerji Ekipmanlarını İhracatçılar Birliği kurulması gündemimizde”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi konuşmasında Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın sürdürülebilirlik kavramının ihracatçılar için en önemli gündem maddesi olmasını sağladığını dile getirirken, üreticilerin döngüsel ekonomi, geri dönüşüm, sıfır atık uygulamaları, yeşil enerji gibi konuları öncelikleri haline getirdiğini ifade eden Eskinazi, ihracatçıların yenilenebilir enerji kaynaklarından kendi elektriklerini üretmesi ve enerji tasarrufu sağlamasıyla hem yeşil mutabakata uyum sürecini hızlandıracaklarını hem de karbon vergisinden daha az etkilenerek rekabetçi güçlerini koruyabileceklerini sözlerine ekledi.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak 2020 yılını sürdürülebilirlik yılı ilan ettiklerini, pandemi şartlarına rağmen faaliyetlerini kesintiye uğratmadan devam ettirdiklerini kaydeden Eskinazi, 2021 yılında da aynı şekilde çalışmalarımıza devam ettikleri ve gündemlerine Yenilenebilir Enerji Ekipmanlarını İhracatçılar Birliği’nin kurulmasını da aldıklarını ve bu konudaki çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

“Yenilenebilir kaynaklarımızla ihracatı yükselen Türkiye’yi hep beraber inşa etmeliyiz”

TİM Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle de konuşmasında hazırladıkları Sürdürülebilirlik Eylem Planı’nı 21 Haziran 2021 günü kamuoyuyla paylaştıklarını ifade ederken, planda yer alan 12 ana hedef arasından birinin de yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanmak olduğunu, bu kapsamda yenilenebilir enerji kaynaklı kaynak garanti sistemi için sertifikasyon süreçlerini uluslararası geçerliliği olacak şekilde teşvik etmeyi planladıklarını da söyledi.

Gülle Türkiye’nin en önemli ihracat pazarı olan Avrupa Birliği’nin karbon nötr kıta olma hedefini net bir şekilde ortaya koyduğun dile getirirken, karbon salımını azaltmak hem de enerji sektöründe ithalatın payını azaltmak adına yenilenebilir kaynakları ile ihracatı yükselen Türkiye’yi hep beraber inşa etmeliyiz şeklinde konuştu.

“Güneş enerjisinde seferberlik başlatmalıyız”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz etkinlikte yaptığı konuşmada Türkiye’nin güneş enerjisi üretiminde Avrupa’da 6’ncı sırada olduğunu fakat hedefini yüksek tutarak, güneş ülkesi olduğunu kanıtlamak durumunda olduğunu söyledi. En hızlı ve doğru adımlar atılmadığı takdirde Türkiye’nin büyük bölümünde çok güçlü parlayan güneşe haksızlık edilmiş olunacağını, yatırım maliyetlerinin de bu kadar düşmüşken ekonomimiz için önemli bir fırsatın kaçırılmış olacağını ifade eden EPDK Başkanı sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Yurt çapında bir güneş seferberliği başlatmamız gerekiyor, sadece kamu kurumları, belediyeler, oteller değil, bütün vatandaşlarımız bu seferberliğin bir parçası olsun ve binalarına, arazilerine güneş panelleri kursun. Burada arazi kurulumları ile ilgili daha önce getirilen kısıtlamayı, çatıları teknik sebeplerle müsait olmayan kişileri de göz önünde bulundurarak önce kanun daha sonra da yönetmelik değişikliğiyle genişlettik. Artık tüm gerçek ya da tüzel kişilerin aynı dağıtım bölgesindeki tüketimleri için tüketim ile aynı ya da farklı ölçüm noktasında arazi kurulumları da gerçekleştirilecek. Tüm vatandaşlarımıza çağrım hem kendi ekonomik faydaları hem de elektrik şebekesinin daha rahat işletebilmemiz için öncelikle çatılarından başlamak üzere güneş enerjisine yatırım yapmaları. Bu yatırımların faydası çok fatura ödeyenler için kısa vadede düşük tüketimi tüketiciler için orta vadede net bir şekilde anlaşılabilecek ve zamanla kar eden yatırım sahibi olacaklardır.”

“Yeşil dönüşüm yatırımları olmadan yeni yatırım çekemeyiz”

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabiî Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız yakın dönemde distopya gibi görünen iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinin görüldüğünü ve iklim değişikliğinin yıllık küresel ekonomik maliyetinin 2030 yılına kadar 300 milyar dolar, 2030’dan sonra ise 500 milyar dolar olarak gerçekleşerek 2050’de 8 trilyon dolarlık kümülatif bir maliyet yaratacağının hesaplandığını söyledi.

Dünyanın yeşil dönüşüm sürecinde olduğuna dikkat çeken Altunyaldız, Türkiye’nin bu süreçte karbon salımını düşürecek yatırımlar yapmadığı takdirde yeni yabancı yatırım çekemeyeceğini, sınırda karbon vergisi uygulamaları ile de rekabet gücünü kaybedeceğini vurgularken, karbon salımını düşürülmesi, iklim değişikliğine dair tedbirleri hızlandırılması ve yeşil enerjinin payının artırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.