30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yerli ve Yenilenebilir Enerjiden Elektrik Üretim Oranı: Yüzde 62

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ICCI 2020 konferansında yenilenebilir enerjide önemli yol aldığımızı belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, video konferans yöntemiyle katıldığı ICCI 2020 – 26. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda yaptığı konuşmada, enerji sektörünün tarihinin en büyük kırılmasını yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla yaşadığını anlattı. Dönmez, bu kırılmanın sebep olduğu yaraların iyileşmesinin zaman alacağını dile getirdi.

Öte yandan, Dönmez, bu dönemde yenilenebilir enerjinin tüketimdeki payının arttığını ve düşük faizlerle bu kaynaklara yatırım yapmanın kolaylaştığını söyledi.

Salgın döneminde emisyonların da azaldığını vurgulayan Dönmez, şu açıklamaları ekledi:

“Ancak burada bir tehlike var. Düşük ekonomik büyümeyle düşük emisyonları yakalama sürdürülebilir bir senaryo değil. Ülkeler, salgın döneminde aldıkları yaraları sarmak için daha fazla gaza basacak. Bu durum, beraberinde kaynak üretim ve tüketim dengesinde ciddi bir artışa neden olacak. Bu artışın neden olacağı emisyon salımını minimumda tutmak için yenilenebilir enerji yatırımlarının daha da artırılması gerekiyor.”

“Avrupa’da 2. sırada yer aldık”

Özellikle güneş enerjisinin gelecek dönemde daha yaygın kullanılacağını aktaran Dönmez, şunları kaydetti:

“Mili Enerji ve Maden Politikamızı uygulamaya başladığımız 2017’den bu yana yenilenebilir enerji kapasite artışında dünyada 9., Avrupa’da 3. sıradayız. Yerli kaynakların elektrik üretimindeki payı Aralık 2018’den bu yana aralıksız olarak 19 aydır, aylık bazda yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor. 2019’da yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerji miktarında Avrupa’da 2. sırada yer aldık. 2020’nin 9 aylık döneminde, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretim oranı yüzde 62 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakamlar, yenilenebilir enerjide bize önemli yol aldığımız gösteriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.