30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Yerli ve Milli Üretim Politikamız Doğrultusunda İlerliyoruz”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Dünya Enerji Stratejisi Kongresi ve Fuarı’nın açılışındaki konuşmasında, Türkiye’nin son dönemde yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Bakan Dönmez, Dünya Enerji Stratejisi Kongresi ve Fuarı (WESCE’19)’nın açılışındaki konuşmasında, mezun olduğu okula geldiği için duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin gelenek, bilgi, birikim, tecrübe anlamına geldiğini aktaran Dönmez, mezun olduğu okuldan gurur duyduğunu söyledi.

“Türkiye’nin enerjisi üniversitelerle çok daha yüksek olacak.”

Bakan Dönmez, Türkiye’deki üniversitelerde yıllar içinde yaşanan değişimlere işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Üniversitelerimiz gelişerek değişimlerine devam ettiler. Bugün üniversitelerimizi tüm iş dünyasının mutfağı ve başarılarımızın arkasındaki ‘akıl’ olarak görüyorum. Bunun da ötesinde ikinci teknoloji devriminin de etkisiyle üniversiteler sadece mutfak olmaktan çıkarak tüm sektörler için bir ‘oyun alanı’ ve ‘agora’ya dönüştü. Üniversite sadece fikirlerin ortaya atılıp pişirildiği yerin ötesinde, projelerin uygulanıp sonuç alındığı bir kimlik kazandı.

Teknokentlerle, özel şirketler ve kamu kurumlarıyla yapılan iş birlikleri sayesinde elde edilen bu yeni kimlik, üniversitelerimizin ve hocalarımızın anahtar rolünü daha da güçlendirdi. Teknolojiyle iç içe olan ve teknolojik gelişmelerin tam göbeğinde bulunan enerji sektörümüz de üniversitelerle kurulan ortaklıklarla her geçen gün daha da büyüyor, gelişiyor. Milli Enerji ve Maden Politikamızı yani Türkiye’nin enerji vizyonunu belirlerken ve uygularken bu gerçeği temel alıyoruz. Türkiye’nin enerjisi üniversitelerle çok daha yüksek olacak diyerek birlikteliğimizi sürdürüyoruz.”

“Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Dönmez, Türkiye’nin enerji ajandasını düzenlemek ve stratejik bir vizyonla yeniden yorumlamak için kolları sıvadıklarını ve süreci devam ettirdiklerini aktardı.

Türkiye’nin enerji hikayesini ilmek ilmek dokuduklarına işaret eden Dönmez, “Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir.” anlayışıyla, yerli ve yenilenebilir kaynakların sisteme daha fazla entegre edilmesi için büyük gayret sarf ettiklerini etmeye de devam edeceklerini söyledi.

“1,4 milyar dolarlık enerji ürünü ithalatının önüne geçtik.”

2018’de yerli ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminin yüzde 50 bandında kapatıldığını anımsatan Dönmez, şunları söyledi:

“2019’un ilk 7 ayında ise bu oran yüzde 66 seviyelerine yükseldi ve yaklaşık 1,4 milyar dolarlık enerji ürünü ithalatının önüne geçtik. Ülkemizin elektrik ithalatını yaklaşık yüzde 24, ithal kaynakların elektrik üretimindeki payını ise yüzde 15,4 azalttık. Bu açığı ise yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimdeki payını yaklaşık yüzde 45, yerli kaynakların payını ise yüzde 30 oranında artırarak kapatmış olduk.

Yine 2019’un ilk 7 ayındaki elektrik ihracatımızı da yaklaşık yüzde 22 artırdık. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda elektrik üretimimizdeki yerli ve yenilenebilir kaynakların payını daha da yükseltmekte kararlıyız. Yerli kaynakların elektrik üretimindeki payını artırmak gibi bir stratejimiz var, maalesef doğal gaz ve petrolde ülkemiz zengin değil, bu yüzden böyle bir strateji izliyoruz ama hidrokarbon aramacılığında ülkemizde daha önce yapılamamışları başarırsak, o zaman doğal gazı da istediğimiz seviyede çıkartırız ve o zaman doğal gazın kullanım oranlarında tekrar bir değişiklik söz konusu olabilir.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.