30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yerli Üretim Elektrikli Traktör Seri Üretime Geçmeye Hazır!

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye’nin ilk yerli üretim elektrikli traktörünün tanıtımını ve deneme sürüşü Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca düzenlenen Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından bu yıl 69’uncusu düzenlenen Hasat Bayramı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Sayın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ve diğer ilgililerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın okuduğu duanın ardından Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile biçerdövere bindi. Erdoğan, biçerdöveri kendisi kullanarak buğday hasadını gerçekleştirdi.

Erdoğan daha sonra hasattan elde edilen buğday hakkında TİGEM Genel Müdür Ayşe Ayşin Işıkgece’den bilgi aldı.

Bakan Pakdemirli ile bindiği Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan ve yerli olarak geliştirilen elektrikli traktörü de kullanan Erdoğan, traktörün arkasındaki pullukla tarla sürdü.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Türk tarımı adına gurur verici bir adımı atmanın bahtiyarlığını yaşadıklarını belirterek, Türkiye’nin ilk yerli üretim elektrikli traktörü hakkında bilgi verdi. Kamu (TAGEM), özel sektör (DMA) ve üniversite (İTÜ) işbirliğiyle geliştirilen elektrikli traktörün, 45 dakika şarj süresinin olduğu, 20 lira maliyetle 7 saatlik çalışma performansı olduğunu ve  bu traktörün seri üretime hazır olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan:

 “Yüzde 95’e varan yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli traktörün bu özelliği ile çiftçilerimizin maliyetlerini çok ciddi düşüreceğine inanıyorum. Bu önemli projenin hayata geçmesinde emeği olan herkesi buradan bir kez daha tebrik ediyorum.” dedi.

Resim

BloombergHT’den İrfan Donat ise konuyla ilgili yazısında şunları dile getirdi:

Elde bir prototip elektrikli traktör var ve seri üretime hazır deniliyor.

Peki seri üretime ne zaman geçilmesi planlanıyor?

Elektrikli traktörü kim üretecek? Babayiğit/ler belli mi?

Yılda kaç adet üretilmesi bekleniyor?

Elektrikli traktörün satış fiyatının ne kadar olması planlanıyor?

Kırsalda elektrikli traktörlerin şarj istasyonlarına dair nasıl bir plan var?

Elektrikli traktör fiyatının mevcut traktörlerden pahalı olması zaten beklenen bir durum. Peki mevcut traktör satışlarının yüzde 60 seviyelerinde düştüğü bir ortamda elektrikli traktöre çiftçi nasıl sahip olacak?

Traktörün üretim maliyeti ve satış fiyatı hakkında detaylı bir bilgimizin olmamasına karşın kırsaldaki makine parkında bulunan mevcut traktörlerin 25 bin dolar karşılığında elektrikliye dönüştürülebileceği yönünde de çalışmalar olduğu duyumunu aldık.

Burada da söz konusu rakamın yüzde 40’ının devlet tarafından ödenerek, çiftçinin traktörü elektrikliye dönüştürmesinin yaklaşık 15 bin dolara mal olabileceği konuşuluyor.

Mevcut ekonomik konjonktürde çiftçi için eldeki traktörü elektriğe çevirmek sıfır bir elektrikli traktör almaktan daha kolay olacaktır.

Özetle, tarımda sektörünün her alanında Ar-Ge, inovasyon ve teknolojinin önemini, rolünü ve etkisini hep vurguluyoruz.

Dünyanın önde gelen traktör markaları bu alanda zaten uzun bir dönemdir çalışıyor.

Türkiye’nin de bu konuya eğilmesi sevindirici. Umarız devamı gelir ve proje hayata geçer.

Bizim anladığımız, bu konuda başlangıç güzel ama daha gidilecek çok yol var ve zamana ihtiyaç olacak.

Elektrikli traktör üzerinde kafa yormaya değer bir proje olmasına karşın bakanlığın tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi burada da iletişim yönetiminin zayıf olduğu kanısındayız.

Zira elektrikli traktörün her fırsatta kamu tarafından reklamı yapılırken, kamuoyunu doyurucu ve tatmin edici detaylı bilgi maalesef verilmiyor ya da verilemiyor.

Bu da projenin havada kalmasına neden oluyor ve inanılırlığını zedeliyor.

Kaynak: BloombergHT

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

3 yorum

 • İşte bukadar .
  Yapanları9n eli derd görmesin .
  Allah razı olsun .
  Ben mühendisim . Teknoloji meraklısıyım .
  Onun için elektrikli herşeyi çok seviyorum .
  Traktörün şimdi motoru yok . Bu muazzam ucuzluk sağlar .
  Şanzımanı yok yine ucuzluk sağlar.
  Distribütör yok, buji yok, platin yok, galiba difransiyel de olmayabiliyor . Emin değilim .
  Ama bir tek şey çok pahalı . Batarya .
  Ancak Traktörlerde otolarda olduğu gibi 400-500 km ye dayanan bataryaya luzum yok . Muhtemelen daha ucuz bir batarya ile olur .
  Mevcut 2 tane traktör fabrikamız var . Bunlara hertürlü teşviği vererek bir an evvel her köylüye bir traktör verelim . Düşünsenize mazot parasından köylünün ağzı yanmış durumda .
  Muazzam YAZILIM ister . Fakat bizim de muazzam yazılım ekiplerimiz var . Bilim Vadisi burda .
  Bataryayı da yapmağa şimdiden kalkmayalım . Zaman içinde hal ederiz . Zaten batarya teknolojisi okadar hızlı ilerliyorki arkasından yetişmek imkansız .
  Bir mühendis olarak
  eğitimde teknoloji
  Enerjide teknoloji
  Taromda teknoloji
  diyorum .
  Teknoloji demek verimlilik demek .

 • Yilmaz dedi ki:

  Normal traktörler 25 bin Dolara elektrikliye dönüştürülebilirmiş böylece yerliden çok daha ucuza mal edilebilinirmiş,kafaları basmıyor biz bu traktörü sadece bizim çiftcimize satmayacağız ki,bunun ihracaatınıda yapacaklar herhalde,o kafa bize uçak,araba vemühimmat fabrikasını kapattırdı zamanında,bir traktör yapılıyor kırk dereden su getiriyorlar yaptırtmamak için,bunlar marif uçağa ve TOGG’a da karşılar.

 • ertan bilgin dedi ki:

  yerli elektirili tıraktör çıktı dediler 2019 dan beri bi ses yok çiftçi arkadaşlar arasında mahçup olup ezildim düşünüyorlar diyorlar ki tıraktör gibi yerli araba da havada kalıcak sizce bu ola bilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.