30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Yerli Kömürden Enerjiden Çimentoya Pek Çok Alanda Faydalanılabilir”

ANKARA (Enerji Portalı) – Pullman İstanbul Kongre Merkezi’nde 18-19 Nisan 2019’da gerçekleştirilecek olan Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayı ve Fuarı kapsamında sektörün büyümesi için atılması gereken adımlar tartışılacak.

Çalıştay’da Türkiye’de yeni sahaların üretime açılması ile kömür ithalatının nasıl düşürülebileceği, düşük emisyonlu temiz kömüre dayalı termik santral teknolojileri, yerli kömürün çimento üretimine nasıl kazandırılabileceği, iş sağlığı ve güvenliği, yatırım modellemeleri ve teşvik beklenen alanlar masaya yatırılacak.

“70 milyar liralık yerli kömür ekonomiye kazandırılabilir ve enerjinin yanı sıra çimento, petrokimya ve kozmetik gibi alanlarda da faydalanılabilir.”

KÖMÜRDER Başkanı Gökalp Büyükyıldız, ülkemizdeki yerli kömür üretimini verimli bir şekilde artırabilirsek 5 milyar liralık kömür ithalatının önüne geçileceğini ve bu alanda cari açığın kapatılabileceğini söyledi. Büyükyıldız, yeni sahaların üretime açılması ile 70 milyar liralık yerli kömürün ekonomiye kazandırılabileceğini ve kendi kaynağımız olan kömürden enerjinin yanı sıra çimento, petrokimya ve kozmetik gibi alanlarda da faydalanılabileceğini aktardı. KÖMÜRDER Başkanı kömürün kullanıldığı her yeni sektörün ülke ekonomisi için ekstra gelir demek olduğunun bunun için Ar-Ge çalışmalarına hız vermemiz gerektiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.