30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
  • DOLAR
    6,076
  • EURO
    6,7802
  • BIST
    85056
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

“Yerli Hibrit Lokomotif, %40 Yakıt Tasarrufu Sağlıyor”

ESKİŞEHİR (Enerji Portalı) – Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) ile TCDD Taşımacılık AŞ ve ASELSAN iş birliğiyle dizel jenset ve lityum-iyon bataryalı hibrit lokomotif üretim çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş. ve Askerî Elektronik Sanayii (ASELSAN) iş birliğiyle dizel jenset ve lityum-iyon bataryalı hibrit lokomotif üretiliyor. Berlin Fuar Merkezi’nde geçen yıl eylül ayında 61 ülkeden 3 bin 62 katılımcıyla düzenlenen fuarda, mobilite endüstrisinin tüm ürün ve hizmetlerinin sunulduğunu ifade eden yetkililer, 400’ün üzerinde yenilik, 155 dünya prömiyeri ve 155 aracın yer aldığı organizasyonda hibrit lokomotifi çok sayıda ülkeden yaklaşık 160 bin kişinin gördüğünü bildirdi.

Lokomotifin dikkat çeken özellikleri hakkında yetkililer şunları aktarıyor:

“Yüzde 60 yerlilik oranına sahip olan ve seri üretime geçildiğinde bu oranı yüzde 80’e çıkacak hibrit lokomotif, 300 kW dizel jenset ve 400 kW lityum-iyon batarya güç kaynağına sahip.

Lokomotifin saatte 80 kilometre azami işletme hızı ve 220 kilonewton (kN) azami çekiş kuvveti özelliği bulunuyor.

Bo-Bo dingil tertibatına sahip lokomotif, toplam ağırlığı 68 ton ve aks başına binen yük 17 ton olacak şekilde tasarlandı.

Dizel hibrit motora sahip ilk yerli lokomotif, yüzde 40 yakıt tasarrufu avantajıyla TCDD Taşımacılık’a daha düşük işletme maliyeti imkanı sağlayacak.

Uluslararası standartlara uygun ileri sürüş kontrol algoritmaları, Yeni Nesil Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi (TKYS) bulunan lokomotifin, dizel jeneratör ve elektro-pnömatik fren sisteminin devrede olduğu sürenin azalmasıyla bakım maliyetleri düşük olacak.”

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir