30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Yerli Enerji Kaynağı Kullanımı İle 1.4 Milyar Dolar Kazandık”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yürüttüğü enerjide ‘yerli kaynak’ hamlesi etkisini gösterdi. İlk 7 ayda ithal kaynaklardan sağlanan enerji üretimi yüzde 15,4 oranında düştü ve 1,4 milyar dolar Türkiye’nin hazinesinde kaldı!

Elektrikte kurulu güç Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artarak 90 bin 449 megavata (90,449 GW’a) yükseldi. Bu dönemde Türkiye’nin artan enerji talebini sorunsuz karşılamak amacıyla yatırımlara hız verildi. 

Elektrik üretiminde yerli kaynakların payı 116 milyon 799 bin MWh…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Ocak-Temmuz döneminde elektrik üretiminde yerli kaynakların payı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 29,4 artarak 116 milyon 799 bin megavatsaate çıktı. Bu dönemde yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimdeki payı ise yüzde 44,7 artarak 87 milyon 66 bin megavatsaate yükseldi.

etkb enerj ithalatı

Enerji İthalatı %15,4 azaltılarak 1,4 milyar dolar tasarruf edildi…

Tüm bu ‘yerli üretim’ çalışmaları etkisini göstermeye başladı. Elektrik üretiminde yerli kaynakların payının artmasıyla Ocak-Temmuz döneminde ithal kaynaklardan sağlanan enerjinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,4 azaldı. Böylece, yaklaşık 1.4 milyar dolar Türkiye’nin kasasında kalmış oldu.

Doğal gazın elektrik üretimindeki payı düşürülerek 102.5 milyon doların yurtdışına çıkması engellendi..

1 Ocak-31 Temmuz arasında doğal gazdan elektrik üretiminde 24 milyon megavatsaatlik tasarruf sağlanarak, yaklaşık 1.3 milyar dolarlık doğal gaz ithalatının önüne geçilmiş oldu.  Söz konusu dönemde ithal kömürden 4 milyon megavatsaat daha az elektrik üretildi ve 102.5 milyon dolarlık ithal kaynak kullanımı engellenmiş oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Daha fazla yerli daha fazla yenilenebilir diyerek yolumuza devam ediyoruz. Cari açığımızın kapanması ve daha güçlü bir Türkiye ekonomisi için gayretimiz sürecek. Hedefimiz bağımsız enerji, gücümüz milletimizin desteği…” 

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.