30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yerli Aksam / Bütünleştirici Parça Listesi Yayımlandı

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, “Yerli Aksam Yönetmeliği Kapsamında, Kaynak Bazında, Bir Önceki Dönem Kullanılan Yerli Aksam / Bütünleştirici Parça Listesi”ni yayımladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından “Yerli Aksam Yönetmeliği Kapsamında, Kaynak Bazında, Bir Önceki Dönem Kullanılan Yerli Aksam / Bütünleştirici Parça Listesi” başlığı ile şu duyuru yayımlandı:

Yerli Aksam Yönetmeliğinin 8 inci maddesinin yedinci fıkrasında yer alan;

“Birleşik yenilenebilir elektrik üretim tesisleri ile destekleyici kaynaklı elektrik üretim tesislerinde YADF, ana kaynak bazında ve ana kaynağın faydalanma süresince uygulanır. Bu tesislerde, ana kaynak dışındaki yardımcı kaynak için, asgari geçmiş dönemlerde YADF’ten faydalanılan aksam/bütünleştirici parçalar kullanılır ve bu aksamlar/bütünleştirici parçalar Bakanlık tarafından her takvim yılı başında ilan edilir. Aksi takdirde başvuru sahibi, ilgili aksam/bütünleştirici parça için YADF’den faydalandırılmaz, YEKDEM Yönetmeliği kapsamında işlem yapılması ve ödenmiş tutarların faizi ile birlikte geri ödenmesini teminen EPDK’ya bildirilir.”

Hükmü gereği birleşik yenilenebilir elektrik üretim tesisleri ile destekleyici kaynaklı elektrik üretim tesislerinde kullanılması gereken aksam/bütünleştirici parça listesi aşağıda yayınlanmaktadır. İlgililerin buna göre işlem tesis etmeleri gerekmektedir.

1. HİDROELEKTRİK

2. RÜZGAR

3. GÜNEŞ

4. BİYOKÜTLE

5. JEOTERMAL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.