30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yerel Yönetimler ve Enerji Yatırımları Milas’ta Ele Alınacak

MUĞLA (Enerji Portalı) – Milas’ta 15 Haziran Cumartesi günü “Yerel Yönetimler ve Yerelden Enerji Yatırımları” başlıklı uluslararası bir konferans düzenlenecek.

RESCOOPEU (Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği), Muğla Karia Enerji Kooperatifi ve Çanakkale Troya Çevre Derneği’nin işbirliğiyle hazırlanıyor ve Türkiye Belediyeler Birliği, Milas Belediyesi ile Milas Ticaret ve Sanayi Odası destek veriyor.

Konferansın ana teması ise şu şekilde belirtiliyor:

“Konferans serimizin bu yılki ana teması, ülkemizdeki yerel yönetimlerin yaptıkları yenilenebilir enerji yatırımları ve Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri ile kurdukları ilişkiler. Özellikle farklı ülkelerden gelen konuklarımız ile de ulus ötesi yerel yönetimlerin bu alandaki çalışmalarını gözlemleme şansımız olacak.”

Yedi ülkeden (İsviçre-Yunanistan-Polonya-Almanya-Hırvatistan-Danimarka ve Türkiye) 14 konuşmacının ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Denizli-Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik’in yer alacağı konferansın 4 oturum halinde gerçekleştirileceği ve şu konu başlıklarının ele alınacağı bildirildi:

  • Yerel Yönetimler ve Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri
  • Yenilenebilir Kaynaklar ile Kentiçi Ulaşım
  • Yenilenebilir Enerji ile Bölgesel Isınma ve Kooperatifler ve
  • Mevzuat

Dünyada ve ülkemizde bulunan 44 yenilenebilir enerji üretim kooperatifinin, dünya üzerinde bir enerji demokrasisi yaratmayı amaçladığını ve enerji kullanımının demokratikleşmesini savunduğunu dile getiren konferansın düzenleyicilerinden Muğla Karia Enerji Kooperatifi başkanı Reşat Uygun şunları dile getirdi:

“Halk tükettiği yerde kendi enerjisini üretmelidir. Yenilenebilir enerji üretim kooperatifleri olarak, enerjinin demokratikleştirilmesi ve bu alanda demokratik mülkiyet kavramının yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz. Belediyeler, klasik belediyecilik hizmetlerini aşarak gelir getirici kaynaklara yönelmek zorunda. Enerji üretimi ve yatırımları da bunlardan birisi.”

Son gelişmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.