30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilikçi Enerji Santralleri Ödüllendirildi

ANKARA (Enerji Portalı) – Sürdürülebilir enerji temini ve verimli enerji depolama sistemleri ile yenilikçi enerji santralleri sunan şirketler Akıllı E ÖDÜLÜ (The smarter E Award)’nü aldı.

Düzenlenen ödül töreninde Axiotherm, SolarGaps ve Stäubli Electrical Connectors GmbH güneş, depolama, enerji yönetimi ve temiz ulaşım alanları projeleriyle Üstün Proje kategorisinde, BayWa r.e. , mondas ve Siemens ise akıllı enerji yönetim sistemleri ve şebekeler projeleriyle Akıllı Yenilenebilir Enerji kategorisinde ödül kazanan şirketler oldu.

Şirketlerin gerçekleştirdiği, geleceğin enerji sistemleri hakkında fikir veren projeleri ise şöyle oldu:

  • BayWa r.e. Yenilenebilir Enerji GmbH (Almanya): Don Rodrigo – Avrupa’nın arz ölçeğinde ilk sübvansiyonsuz fotovoltaik enerji santrali

İspanya’nın Sevilla kenti yakınlarında bulunan Don Rodrigo, Avrupa’nın en büyük fotovoltaik santrallerinden biri ve aynı zamanda Avrupa’da devlet sübvansiyonları olmadan inşa edilen ilk büyük ölçekli fotovoltaik santrali. Bununla birlikte, proje geleneksel elektrik santralleriyle aynı dört yıllık başvuru sürecini takip etmek zorunda kaldı.

Jüri heyeti, bunu Avrupa için bir amiral gemisi projesi olarak görüyor. Proje güneş enerjisi santrallerinin sürdürülebilirliği ve karlılığı konusundaki algısındaki büyük değişimi yansıttığı ifade ediliyor.

  • mondas GmbH (Germany): 1.350 Freiburg Sakini İçin Akıllı Isı Şebekesi

Almanya Freiburg’daki yeni bir yerleşim bölgesi, 525 konut birimine bağlı 38 merkezi güneş enerjisi sistemiyle akıllı bir ısı şebekesine ev sahipliği yapıyor. Tesis, termal enerjiyi bir biyometan kombine ısı ve enerji santrali tarafından da tedarik edilen yerel bir ısıtma ağına besliyor. mondas, 38 solar termal sistem için ölçüm verilerini, verimlerini ve talep değerlerini toplamak için analitik yazılımında yapay zeka kontrol algoritmalarını kullandı.

Jüri heyeti, yerel bir tedarikçinin desteğiyle inşa edilen yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santrali (CHP) teknolojisindeki dijitalleşmenin yanı sıra şebekenin modüler tasarımını da beğendiği söyleniyor.

  • Siemens AG (Almanya): Isabela hibrit enerji santrali – Galápagos adası sürdürülebilir hibtir enerji sistemi

Şirket, Ekvador’un Galápagos Adaları’nın en büyüğü olan Isabela Adası’nda akıllı bir hibrit enerji sistemi geliştirdi. Sistemde güneş enerjisi ve sürdürülebilir şekilde yetiştirilen jatropha biyoyakıtı kullanlarak elektrik üretimi sağlanıyor. UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Galápagos takımadaları, sıkı bir koruma altında benzersiz ve uzak bir alan olmasına rağmen, oldukça temiz ve güvenilir bir güç kaynağı gerektiriyor.

  • Axiotherm GmbH (Almanya): kraftBoxx –  büyük ölçekli termal enerji depolaması

Axiotherm, 2015’ten beri tüm mühendislik alanlarında faz değişim malzemeleriyle (PCM’ler) çalışmaktadır. PCM’ler, fiziksel durumlarını değiştirdiklerinde büyük miktarda gizli ısıyı emebilir veya serbest bırakabilirler. Şirket, bu yöntemle çalışan bir tesis inşa etti. Isıtma ve sıcak su için gizli depolama teknolojisi kullanan bir termal enerji depolama birimi olan kraftBoxx, geleneksel ısı ve soğuk depolama sistemlerinden daha yüksek enerji depolama kapasitesine sahip. Bu verimli ısıtma gücü çözümünün, ilave yer kaplamadan ısı kapasitesini arttırdığı belirtiliyor.

Evler için tasarlanan kraftBoxx; gizli bir ısı akümülatörünü, bir elektrotermal istasyonu, bir tatlı su istasyonunu ve akıllı bir kontrol cihazını içeren modüler ve ölçeklenebilir sistem içeriyor ve ısıtma amacıyla fazla güneş enerjisi kullanımını sağlıyarak kendi tüketimini karşılama oranını artırıyor.

  • SolarGaps (Ukrayna): Akıllı, enerji üreten güneş panjurları

SolarGaps, pencerelerin dışında yeşil enerji üretimi sağlayan “akıllı gölgelendirme” dış pencere panjurlarını üretti. Fotovoltaik güneşlikler bir akıllı telefon uygulaması tarafından kontrol edilebilir veya optimum güneş ışığına maruz kalmaları için kendilerini otomatik olarak ayarlayabilir. DC’yi AC’ye dönüştüren mikro invertörlerle birlikte gelen panjurların bağlantı kutusu, elektrikli cihazlara doğrudan güç sağlamak için de kullanılabilir.

Jüri, bu buluşu akıllı bina sistemleriyle uyumluluğu ve güneşin konumuna ayarlayarak enerji üretimini en üst seviyeye çıkarmaya imkan vermesiyle çok güzel bir ürün olarak değerlendirdi.

  • Stäubli Electrical Connectors GmbH (Almanya): Power-Blox – mobil güç prizi

Stäubli’nin  Power-Blox ürünü, megawatt aralığına kadar AC gücü sunan güneş enerjisi için modüler bir depolama sistemidir. Entegre pil deposuna sahip akıllı enerji küplerinden oluşur, dış ortam uygulamaları için tasarlanmıştır. Power -Blox, güneş enerjisi modülü üzerinden de şarj edilebiliyor.

Jüri, Power -Blox’ ın şebeke dışı enerji talepleri için kullanıcı dostu “taşınabilir soket” yönünden ve aynı zamanda sınırlı şebeke erişimine sahip bölgelerdeki hanelere veya küçük işletmelere elektrik sağlama kolaylığı ve rahatlığından etkilendiğini aktardı.

Kaynak: PVEurope

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.