30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenen Yusufeli İlçesinde Altyapı Çalışmaları Devam Ediyor

ARTVİN (Enerji Portalı) – Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yerindeki altyapı çalışmaları yeni gelişmelerle devam ediyor.

DSİ Artvin’de yaptığı yatırımlarla Çoruh Nehrine altın gerdanlıklar takmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya, karayolları ve köy yollarını yeniden inşa etmeye, tarihi eserleri korunmaya, enerji ve telefon hatlarını yenilemeye, gölet ve sulama işleri de yapmaya devam ediyor.

Tamamlandığında Ülkemizin en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajının göl sahasında kalacak olan Yusufeli ilçesi yeni yerleşim yeninde modern bir ilçe olarak inşa ediliyor. Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yerindeki altyapı çalışmaları DSİ tarafından yapılıyor.

Altyapı çalışmalarına 01.07.2015 tarihinde başlanılmış olup 10.12.2018 tarihine kadar 2 adet iş tamamlandı. Tamamlanan işler kapsamında toplam 16.775.000 m³ kazı ve 9.900.000 m³ dolgu yapılarak 1.424 da alan elde edildi.

14.11.2018 tarihinde ihalesi yapılan Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yeri ve Köylerin Yeniden Yerleşim Yerleri Altyapı Çalışmaları işine 27.11.2018 tarihinde başlanılmış olup; proje kapsamında 3 adet (Çevreli, Tekkale, İşhan) yeni köy yerleşim yerinin altyapı çalışmaları ve Yeni İlçenin altyapı kalemleri (atıksu, yağmursuyu, elektrik hatları, destekleme, yol, kaldırım, çevre düzenlemesi, toprak taşınması, sulama sistemi, dere ıslahı vs.) yapılacak.

undefined

Yeni Yusufeli İlçesinin elektrik (ag-og), telekom, aydınlatma işleri yapılacak!

Yusufeli Yeni Yerleşim yeri kapsamına sahada kazı ve dolgu çalışmaları ile sanat yapı işleri devam ettiğini belirterek, 3. Bölgede altyapı (atıksu, yağmur suyu vs.) şebeke hatları tamamlandı. 1. Bölgede atıksu ve yağmursuyu kollektör hatların imalatına başlanıldı. İşin fiziksel geçekleşmesi % 78 seviyesinde olup; yılsonuna kadar işin tamamlanması planlanıyor.

19.06.2020 tarihinde ihalesi yapılan Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yeri ve Köylerin Yeniden Yerleşim Yerleri Altyapı Çalışmaları 2.Kısım işine 04.08.2020 tarihinde başlanılmış olup; proje kapsamında Yeniköy, Irmakyanı, Çeltikdüzü ve Meşecik köylerinin yerleşim yerleri ile Yeni Yusufeli İlçesinin elektrik (ag-og), telekom, aydınlatma işleri yapılacak.

Yeniköy Köyünün yeni yerleşim yerinin ulaşım yolunda çalışmalara başlanılmış olup; çalışmalar devam ediyor. İşin fiziksel geçekleşmesi % 5 seviyesinde.

Yeni Yusufeli İlçesi İmar Planına göre 3 Bölgede inşa ediliyor. DSİ tarafından altyapısı tamamlanan bölgeler TOKİ’ye teslim edilip ve TOKİ de üstyapı çalışmalarını yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.