30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Yenilenebilir Hidrojeni Seç” Enerji Şirketlerini Birleştiriyor

ABD (Enerji Portalı) – Elektrik devleri yenilenebilir hidrojen üzerindeki güçlerini birleştirerek Avrupa Komisyonu’na davet yolladılar.

Enel, Iberdrola, Ørsted ve EDP dahil olmak üzere büyük Avrupa elektrik devleri, Avrupa Komisyonu’nu yaklaşmakta olan pandemi sonrası planında yenilenebilir hidrojene öncelik vermeye davet eden ortak bir çağrı yayınladılar.

Koalisyon, Komisyona yazdığı bir mektupta, “% 100 yenilenebilir elektrikle çalışan elektroliz yoluyla üretilen hidrojenin sıfır sera gazı emisyonuna sahip olması” ve temiz bir hidrojen tedarik zincirini desteklerken Avrupa’nın en önceliği olması gerektiğini söylüyorlar.

“Yenilenebilir Hidrojeni Seç” kampanyası 10 şirket ve dernek tarafından destekleniyor:

Akuo Energy, BayWa re, EDP, Enel, Iberdrola, MHI Vestas, SolarPower Europe, Ørsted, Vestas ve WindEurope.

Koalisyon tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

Rüzgar ve güneş enerjisi en ucuz elektrik kaynağı haline geldi. Ve bu kaynakların ekonominin karbondan arındırılmasında önemli bir rol oynaması bekleniyor. Ancak çelik, kimyasallar veya ağır yük taşımacılığı gibi bazı sanayi sektörleri elektriklendirmek için çok pahalı veya zor. Bu sektörlerde yenilenebilir hidrojen önemli bir rol oynayacak. Ve bu enerji üretimini karbondan arındırmak için en uygun maliyetli ve sürdürülebilir çözüm olabilir.

Yenilenebilir hidrojene yatırım; istihdam ve büyüme sağlama açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Çünkü mevcut yenilenebilir elektrik kapasitesini genişletme planları hızla artıyor. Elektrik, şebekeye bağlı yenilenebilir enerji kaynaklarıyla üretildiğinde, enerji sektörü ile diğer ekonomik sektörler arasında gerçek bir sektör birleşimi sunuyor.”

1 Yorum

  • Eyüp Temiz dedi ki:

    Benim türkiyede Tokat-Erbaa-cevresuköyünde:
    ben Günes enerji ve hidrogen ve Termel santral yaptirmak istiyorum.
    30.dömüm tarla
    50 dönüm tarla hiseli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.