30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerjiye Geçen İlk İlaç Firması: Abdi İbrahim

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Abdi İbrahim, yenilenebilir enerji hamlesinin ardından, CEO Water Mandate bildirisini de imzalayarak sürdürülebilirlik konusunda sektöründe bir ilke daha imza attı.

Abdi İbrahim, aldığı kararla Ocak 2020 itibariyle Esenyurt’ta bulunan kimyasal ilaç üretim tesisi, biyoteknolojik ilaç üretim tesisi AbdiBio şu bildiride bulundu:

Ar-Ge Merkezi ve insansız teknolojistik merkezi ile tüm yardımcı işletmelerdeki elektrik ihtiyacının tamamını rüzgar ve güneş olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından kullanmaya başladı.

Abdi İbrahim’in 2025 vizyonu kapsamında sürdürülebilirlik stratejisinde öncelikli alanları belirlediğini vurgulayan Abdi İbrahim Kamu İlişkileri ve Kurumsal İletişim Direktörü Dr. M. Oğuzcan Bülbül, şu açıklamalarda bulundu:

“Bin 500’ten fazla paydaşımızla yaptığımız çalışma kapsamında Birleşmiş Milletler 2030 gündemini dikkate alarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından 8’ine aynı anda dokunabilecek şekilde 3 alan belirledik. Bu alanları şirketimizin 3 temel değeri olan cesaret, tutku ve sorumluluk altında kümeleyerek önceliklerimizi saptadık. 

Sorumluluk başlığı altında yer alan iklim değişikliği ve enerji yönetimi alanında somut ve model teşkil edecek bir adım atmak istedik. Ve Türkiye’deki üretim tesisimizin tamamında kullandığımız elektriğin yenilenebilir olmasını sağladık. Abdi İbrahim bu adımıyla tüm üretiminde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanarak bu konuda sektöründe bir ilk olmayı başardı.”

Abdi İbrahim firma olarak:

2020’den itibaren İstanbul Esenyurt Üretim Kompleksi’nde bulunan tüm üretim tesislerindeki enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji ile karşılamaya başladı. Böylece 340 milyon kutu ilaç yenilenebilir enerji ile üretilerek hayatları iyileştirecek.

Tedarik sürecinden, hammadde alımına, pazarlama ve satış aşamasından son satışa tüketiciye ulaşıncaya kadar yenilenebilir enerjiyi kullanmayı hedefliyor.

Türk ilaç sektöründe yenilebilir enerji kullanımına geçen ilk firma olarak, sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında 2030 yılına gelindiğinde karbon ayak izini sıfıra indirmeyi hedefliyor.

2020’de 44 GWh enerjinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasıyla:

>> 15.868 evin ihtiyacı kadar elektrik enerjisi yenilenebilir olacak.
>> Bu enerji kullanımı aynı zamanda 1 elektrikli otomobilin dünyanın etrafını 7.387 kez turlamasına eşdeğer olacak.
>> 9.737 aracın karbon emisyon salınımı önlenmiş olacak.
>> Buna bağlı olarak 29.211 ağaç gerekliliğinin önüne geçilecek

Üç boyutlu bakış açısı…

Dr. M. Oğuzcan Bülbül, ilk olarak üretimde başlayan yenilenebilir enerji kullanımı uygulamasının kademeli olarak tedarik sürecinden hammadde alımına, pazarlama ve satış aşamasından son tüketiciye kadar devam eden tüm yolculukta uygulanacağını belirtti. Ayrıca Bülbül, 2030 yılında şirketin karbon ayak izinin sıfıra indirilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Dr. Oğuzcan Bülbül, Türkiye’de uzun yıllardır devam eden pazar liderliğinin yanı sıra uluslararası arenada da etki gücünü her geçen gün artıran bir şirket olduklarını belirtti. Bülbül, dünyayı yakından takip ettiklerini, iş hedefleri ile sürdürülebilirlik hedeflerini uyumlandıracak çalışmalar yürüttüklerini açıkladı. Şirketin tüm faaliyetlerini sürdürülebilirlik, sürdürülebilir kalkınma ve kurumsal sosyal sorumluluk alanında bir guru olan John Elkington tarafından geliştirilen üç boyutlu bakış açısı (Triple Bottom Line “TBL”) ile planladıklarını aktaran Dr. Oğuzcan Bülbül, şunları söyledi:

“Bu sayede, şirketimizin performansını sadece pozitif finansal sonuçlarla değil, bunun yanında toplum ve çevre için yarattığımız pozitif etkileri de dikkate alarak ölçme şansına sahip oluyoruz. Üç farklı açıdan şirketin elde ettiği sonuçları değerlendirmek, içinde bulunduğumuz ekosistemdeki tüm paydaşlara olan etkimizi daha geniş açıdan görebilmemizi, bu etkileri daha bütünsel olarak değerlendirebilmemizi ve önümüzdeki 5 -10 yıllık dönemde atacağımız adımları daha net ve ölçülebilir hale getirebilmemizi sağlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir