30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Yenilenebilir Enerjiye Bankalardan 2.5 Milyar Dolar

İSTANBUL (Enerji Portalı)- Türkiye’de bankaların bu yıl yenilenebilir enerji sektörüne sağladığı finansmanın 2.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Garanti BBVA Yatırım Bankacılığı ve Finansman Direktörü Emre Hatem,Söz konusu finansmanda güneş enerjisi projelerinin yüzde 55 paya sahip olduğunu belirtti. Yenilenebilir enerji yatırımları için 2002-2020 yıllarında bankaların 40 milyar dolar finansman sağladığını kaydetti. Hatem, şöyle konuştu: “Bu yıl yenilenebilir enerji sektörüne sağlanan finansman miktarının geçtiğimiz senelerin ortalamasına göre artış göstererek 2.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. Bu tutarın yüzde 55’ini güneş enerjisi projelerine sağlanan finansmanlar oluştururken, yaklaşık yüzde 25’ini rüzgar enerjisi, yüzde 15’ini jeotermal enerji ve kalan kısmını biyo kütle ve biyogaz santrallerinin finansmanları oluşturuyor.”

3 MİLYAR DOLAR AŞILACAK
 
İklim değişikliğiyle mücadele hedefleri kapsamında Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörüne sağlanan finansmanın artmasını beklediklerini de vurgulayan Emre Hatem, şunları kaydetti: “İlerleyen dönemde Yeşil Mutabakat, Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi COP26 ve 2053 net sıfır emisyon hedefleri doğrultusunda yenilenebilir enerji yatırımlarının yıllık 3 milyar dolar ve üzeri seviyede gerçekleşmesini bekliyoruz. Burada öz tüketim amaçlı kurulacak çatı güneş enerjisi santrallerinin, hibrit enerji yatırımlarının ve biyo kütle projelerinin finansman anlamında ön plana çıkacağını düşünüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.